لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

رضا میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی، به تحمل بیش از سه سال زندان محکوم شد


رضا میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی
رضا میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی

ندا میهن‌دوست خواهر رضا (نوید) میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی که به تازگی توسط دادگاه انقلاب به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده است، می‌گوید که یکی از مصادیق اتهامات عنوان شده ارتباط دوستی و خانوادگی آقای میهن‌دوست با مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، و برادر او علیرضا علینژاد است.

خانم ندا میهن‌دوست در گفتگویی با صدای آمریکا گفت، جلسه دادگاه رضا میهن‌دوست روز دوشنبه ۸ دی ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاده، با حضور وکیل پرونده برگزار شد. وی گفت که دادگاه او را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعارنویسی» و «اقدام علیه امنیت ملی کشور از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد براندازی» به تحمل سه سال و شش ماه زندان محکوم کرد و این حکم روز یکشنبه ۲۱ دی ماه به وکیل مدافع پرونده ابلاغ شد.

خانم میهن‌دوست به صدای آمریکا گفت، این حکم قطعی نیست و وکیل پرونده، که اتهامات وارده را در دادگاه نیز رد کرده، قرار است به حکم صادره اعتراض کند و طی روزهای آینده تقاضای تجدیدنظرخواهی خود را به دادگاه ارائه دهد.

خواهر این نویسنده و کارگران ایرانی با اشاره به این که قاضی پرونده مصداق اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور را به بهانه ارتباط آقای میهن‌دوست با مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، و برادر او علیرضا علینژاد، که در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند عنوان کرده است، می‌گوید: «این ارتباط یک دوستی معمولی و خانوادگی است و آن را نمی‌توان مصداق عضویت در گروه مخالف نظام دانست.»

خانم میهن‌دوست ضمن اشاره به آشنایی و ارتباط خانوادگی برادرش با خانواده مسیح علینژاد از سال ۱۳۸۷ به صدای آمریکا می‌گوید: «در حکم به ساخت مستندی به نام تاج خار به کارگردانی برادر من، که در رابطه با زندگی و فعالیت‌های مطبوعاتی مسیح علینژاد در ایران بود، اشاره شده است؛ مستندی که در آن زمان مسیح علینژاد به صورت قانونی در ایران رفت و آمد می‌کرد و این فیلم هیچ وقت منتشر نشده است. اما در دادگاه و بازجویی‌ها بر علیه او و ارتباطش با مسیح از آن استفاده کردند.»

خواهر رضا میهن‌دوست به صدای آمریکا گفت: «کار برادر من فرهنگی و هنری است. او فیلمساز است و من فکر نمی‌کنم کار غیر قانونی مرتکب شده باشد. موقعی که برادر من بازداشت شد ماموران وزارت اطلاعات با حکم تفتیش به خانه پدری ما مراجعه کردند و در آنجا به دنبال مدارکی بودند. ما احتمال می‌دهیم که آنها به دنبال همین فیلم مستند بودند.»

او در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا در رابطه با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعار نویسی این نویسنده و کارگردان ایرانی نیز گفت که این اتهام مربوط به بازداشت چند ساعته برادرش در تاریخ ۲۸ آبان ۹۸ توسط مامور حراست باغ کتاب تهران است. به گفته خانم میهن دوست، در آن زمان، برادرش ربان‌های سفید رنگی را به همراه داشت که روی آنها نوشته شده بود «جمهوری اسلامی انتخاب ما نیست» و این در دادگاه مصداق شعارنویسی قلمداد شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، رضا (نوید) میهن دوست که در کارنامه فعالیت‌های هنری خود کارگردانی دو سریال تلویزیونی به نام‌های «دیوار شیشه‌ای» و «شاید برای شما هم اتفاق بیافتد» و و یک فیلم سینمایی به نام «هر چی خدا بخواد» را دارد، پس از بازداشت کوتاه مدت خود در تاریخ ۲۸ آبان سال گذشته، روز چهارشنبه ۱۳ آذر همان سال به صورت تلفنی توسط وزارت اطلاعات برای ادای پاره‌ای از توضیحات احضار و بازداشت شد. او وس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد و نهایتا با پایان بازجویی‌ها پس از دو ماه در تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ با تودیع وثیقه ۸۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

ندا میهن‌دوست به صدای آمریکا گفت: «برادرم پس از آزادی موقت نتوانست به صورت رسمی به فعالیت و کار حرفه‌ای خود ادامه دهد.» خانم میهن دوست در ادامه گفت: «عملا وقتی با چنین اتهاماتی مواجه می‌شوید و می‌خواهید فعالیتی کنید، کسی تمایلی برای همکاری ندارد. ما امیدواریم که در دادگاه تجدید نظر اتفاقی بیافتد و این حکم تعدیل شود؛ اما در حال حاضر نمی‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد و همه در نگرانی و اضطراب به سر می‌بریم و امیدواریم حکم تغییر کند.»

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز حکومت جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات، توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG