لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

هومن جوکار، فعال محیط زیست، به مرخصی فرستاده شد


هومن جوکار، فعال محیط زیست زندانی
هومن جوکار، فعال محیط زیست زندانی

پس از انتشار اخبار ضد و نقیضی از اعزام به مرخصی هومن جوکار و نیلوفر بیانی،‌ دو فعال محیط زیست زندانی در ایران، کاوه مدنی می‌گوید که هومن جوکار به مرخصی اعزام شد.

آقای مدنی، کارشناس محیط زیست با انتشار متنی در توئیتر خبر از اعزام به مرخصی آقای جوکار را داد و نوشت این فعال محیط زیست روز سه شنبه ۱۹ مردادماه به مرخصی فرستاده شد، اما به گفته او نیلوفر بیانی کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

محمدمهدی حاج‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها نیز در توئیتر خود نوشت: «به آقای ‎هومن جوکار که یک نوبت به ملاقات پدر هم رفته بود؛ پس از این که توانست وثیقه لازم را تودیع نماید، وفق مقررات، مرخصی اعطا شد.»

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بوده،‌ حجت کرمانی، وکیل مدافع آقای جوکار گفته است، قرار بود موکل او برای آنکه در کنار پدر بیمارش باشد، با تهیه وثیقه از زندان مرخص شود اما در نهایت مقامات قضایی با مرخصی آقای جوکار مخالفت کردند. گفته می‌شود این فعال محیط زیست،‌ در زمانی که پدر او در بیمارستان بستری بود، تنها اجازه یافت «تحت الحفظ» و در حضور سه مامور امنیتی، در بخش آی سی یو بیمارستان، پدر خود را به مدت ۵ دقیقه ملاقات کند. پدر هومن جوکار پس از ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد و سپس جان باخت.

هومن جوکار از بهمن سال ۱۳۹۶ زندانی بوده است. دادگاه انقلاب او را در سال ۱۳۹۸ به اتهام «همکاری با آمریکا» به ۸ سال حبس محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG