لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

وکیل «دو تبعه چینی» در ایران می‌گوید قاضی برای آنها احکام «سنگین» صادر کرده است


عکسی از جوان تبعه چین که توسط رسانه‌های ایران منتشر شده است
عکسی از جوان تبعه چین که توسط رسانه‌های ایران منتشر شده است

مهدی عزیززاده قصاب، وکیل یک تبعه چینی که پیشتر گزارش شده بود به اتهام انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی از ملاقات با زنان و دختران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از خرداد ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد، اعلام کرد فردی دیگری که او نیز تبعه چین است به همراه این جوان چینی به عنوان هم‌پرونده‌ای در بازداشت است و دادگاه کیفری این افراد را به «احکام سنگین» حبس، شلاق و جریمه نقدی محکوم کرده است.

مهدی عزیززاده قصاب، وکیل این دو تبعه چینی روز دوشنبه ۸ شهریور ماه به روزنامه «جام‌جم» گفت‌ جلسه رسیدگی به پرونده این بازداشت‌شدگان با حضور سه نفر از پنج دختر شاکی این پرونده، روز دوشنبه ۱ شهریور ماه در دادگاه کیفری ۲ تهران برگزار و قاضی پرونده مجازات حبس، شلاق و جریمه نقدی را برای آنها صادر کرده است.

آقای عزیزی که اطلاعات بیشتری از جزئیات احکام صادره و اتهامات این افراد اعلام نکرده است می‌گوید این رای قابل تجدیدنظر است و به آن اعتراض خواهد کرد.

او در ادامه وضعیت این دو زندانی در زندان اوین را «نامناسب» توصیف کرد و گفت شرایط آنها در زندان «سخت‌تر» از بقیه زندانیان است، از نظر زبان با مشکل روبه‌رو هستند،‌ پول و تلفن ندارند، با خانواده‌شان هم نمی‌توانند تماس بگیرند و به دلیل شرایط کرونایی خانواده این دو تبعه چینی نیز امکان سفر به ایران را ندارند.

مهدی عزیززاده قصاب می‌گوید بازپرس قرار «وثیقه سنگینی» صادر کرده و تلاش‌ این وکیل دادگستری برای کاهش آن بی‌نتیجه بوده و به دلیل آنکه موکلان او در ایران اموالی ندارند تا به امروز امکان تامین وثیقه نبوده و سفارت چین نیز اقدام موثری انجام نداده است. او مبلغ وثیقه را اعلام نکرد.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی خبر از بازداشت یک جوان چینی در پی انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی از ملاقات با زنان و دختران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، در تاریخ ۱۱ خرداد به دستور دادستان انقلاب اسلامی کاشان و انتقال او به تهران را داده بود.

این وکیل دادگستری در رابطه با انتشار این تصاویر و فیلم‌های خصوصی گفت، موکلان او «قصد مجرمانه نداشتند و ناآگاهی آنها نسبت به عرف جامعه باعث شد این فیلم‌ها در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. البته آنها به یوتیوب دسترسی نداشتند و نمی‌دانند چطور فیلم‌ها آنجا منتشر شده‌بود.»

XS
SM
MD
LG