لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

قطع رابطه سیسکو با ZTE چین بر سر ارتباط با ایران


شرکت فن آوری آمریکایی سیسکو بتازگی کشف کرده که شرکت چینی ZTE تجهیزات رایانه ای ممنوعه این شرکت و دیگر شرکت های آمریکایی را به بزرگترین شرکت مخابراتی ایران فروخته است.

همچنین شرکت فن آوری ZTE سال گذشته توافق کرده بود، تجهیزات آمریکایی به ارزش میلیون ها دلار، از جمله سوئیچ های سیسکو را، به یک کنسرسیوم تحت کنترل شرکت مخابرات ایران بفروشد.

به همین دلیل شرکت سیسکو خبر از کاهش شدید روابط خود با این شرکت چینی داد.
روز دوشنبه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هم با انتشار گزارشی هشدار داد که احتمال می‌رود این شرکت بهمراه شرکت Huawei که دو شرکت اصلی تجهیزات مخابراتی چین هستند با کار گذاشتن نرم‌افزار و سخت‌افزار مخفی و مضر در دستگاه‌های صادراتی خود به آمریکا، به حکومت چین این امکان را بدهد تا در زمان بحران یا جنگ، به سیستم‌های امنیتی آمریکا ضربه بزند یا آن ها از کار بیاندازد.

هر دو شرکت چینی این اتهامها را رد می کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه پس از انتشار این گزارش از آمریکا خواست پیش داوریها را کنار بگذارد و گفت که شرکت های فن آوری چینی با توجه به قواعد بازار عمل می کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا در گزارش خود با اشاره به تهدیدهای امنیتی خواستار بسته شدن بازار آمریکا به روی دو شرکت اصلی مخابراتی چین شده است.
XS
SM
MD
LG