لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

جشنواره جهانی سینماحقیقت، جشنواره ای بدون برنامه


جشنواره جهانی سینماحقیقت، جشنواره ای بدون برنامه
جشنواره جهانی سینماحقیقت، جشنواره ای بدون برنامه

فیلم «خواب خورشید» ساخته ناصر صفاریان که درونمایه عشق در ترانه های ایرانی را بررسی کرده، در آخرین لحظات روز دوم جشنواره حذف شد

جشنواره سینما حقیقت، تهران در پایان دومین روز خود همچنان بدون کاتولوگ برنامه های فیلم بود.

جشنواره ای که به گفته جوادشمقدری، معاونت سینمایی ارشاداسلامی، «کفگیرش هیچوقت به ته دیگ نمی خورد»، بدون اعلام برنامه ها همچنان به کار خود ادامه می دهد.

با آغاز دومین روز از برگزاری جشنواره‌ سینما حقیقت، هنوز برنامه نمایش فیلم‌ها منتشر نشده و نمایش‌ها به صورت لحظه ای اطلاع‌رسانی می‌شود. هرچند مسئولان جشنواره گفته اند کاتولوگ برنامه ها زیر چاپ است؛ اما جشنواره روز جمعه به پایان می رسد.

عدم اعلام برنامه های فیلم های جشنواره گرچه سردرگمی تماشاگران و دوستداران فیلم ها را در پی داشته؛ اما دست مدیران جشنواره را برای حذف یا افزودن فیلم ها حتا تا دقیقه های پایانی باز گذاشته است. برای نمونه، خبرگزاریها گزارش کرده اند فیلم مستند «خواب خورشید» ساخته ناصر صفاریان از از جشنواره فیلم سینما حقیقت حذف شده است. در حالی که تا روز دوم جشنواره این فیلم قرار بود به نمایش درآید. این فیلم که درونمایه عشق در ترانه های ایرانی را وارسی کرده، قرار بوده در بخش کارهای تجربی به نمایش درآید هرچند ناصر صفاریان سازنده فیلم گفته است فیلم او برخوردار از ساختار کلاسیک سینمای مستند و گفت و گو محور است.

چند تن دیگر از مستندسازان نیز به دلیل مخالفت با دخالت همه جانبه ارشاداسلامی در امور سینمایی از ارائه فیلمهایشان به جشنواره خودداری کرده بودند. شماری از فیلم ها نیز به دلیل «عدم احراز معیارهای لازم مورد نظر ارشاداسلامیم از حضور در جشنواره محروم شدند. چهارمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، از هفدهم آبان ماه آغاز شده تا بیست و یکم آبان ماه در دو سالن سینمای فلسطین و سپیده ادامه می یابد.

XS
SM
MD
LG