لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به اینستاگرام پیوست؛ رمزگشایی کاربران و اشاره هایی به ایران


نخستین تصویری که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بر اینستاگرام منتشر کرد
نخستین تصویری که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بر اینستاگرام منتشر کرد

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا به اینستاگرام پیوست و با نخستین پست خود، موجی از هیجان را میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است.

در شرح تصویر نوشته شده « من با چشم کوچک خودم، جاسوسی می کنم.»

این عکس، یک میز شلوغ را نشان می دهد که یک کت، کارت شناسایی و کلاه گیس در آن دیده می شود.

یک سخنگوی سیا در گفتگو با شبکه خبری «سی بی اس» گفته است که این اشیاء متعلق به یکی از مأموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود.

روزنامه «دیلی بیست» گزارش داد که کارت شناسایی متعلق به «جینا هاسپل»، نخستین زنی است که توسط رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ به عنوان رئیس سیا انتخاب شد.

همچنین تصویری از چهره «تونی مندز» نیز بر روی میز دیده می شود. او کسی بود که در آزاد کردن شش دیپلمات از تهران نقش عمده ای ایفا کرد. سیا در دومین پست اینستاگرامی خود نیز تصویر آقای مندز را قرار داده و نوشته است «مأموران سازمان سیا در زمینه های گوناگون تبحر دارند.»

تونی مندز مامور سازمان سیا بود که نامش به ایران پیوند خورد. بعد از بحران گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران توسط جمهوری اسلامی، شش دیپلمات بیرون از سفارت مخفی شده بودند. مندز توانست در یک ماموریت پیچیده، با پاسپورت کانادایی به آنها برای خروج از ایران کمک کرد. بعد از این کار، جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا به مندز نشان «ستاره اطلاعات» داد و ماجرا تا سال ١٩٩٧ محرمانه ماند.

در سال ۲۰۱۲، بن افلاک کارگردان آمریکایی از این رویداد، به فیلمی به نام «آرگو» ساخت که سه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلمنامهٔ اقتباسی و بهترین تدوین را کسب کرد.

در پستی که سازمان سیا گذاشته، نقشه هایی از کشورهای چین، روسیه و ایران نیز روی این میز دیده می شوند.

ساعت روی میز در نخستین پست اینستاگرام سیا، ساعت ۸:۴۶ دقیقه را نشان می دهد که اشاره ای است به روز یازدهم سپتامبر و لحظه ای که هواپیما به برج شمالی مرکز تجارت جهانی برخورد کرد.

نخستین پست اینستاگرامی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، حدود ۳۷ هزار لایک گرفته است و دومین پست آن در کمتر در ۲۴ ساعت، ۱۴ هزار لایک خورده است.

گفته می شود هدف از ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام، ارتباط صمیمانه تر این سازمان با شهروندان است. این سازمان در سال ۲۰۱۴ نیز به توییتر پیوست و این اقدامش با واکنش مثبت کاربران و رسانه ها همراه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG