لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

رئیس «سیا»: اعتراضات  در ایران باعث «بی‌ثباتی فزاینده» جمهوری اسلامی شده است


ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده، سیا، روز پنجشنبه گفت روابط نظامی فزاینده میان ایران و روسیه «به‌طور ویژه‌ای نگران‌کننده» است.

ویلیام برنز در ارتباط با سفر ۳۰ ساعته ماه پیش خود به کی‌یف به منظور دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که همزمان با دو حمله پهپادی روس‌ها با استفاده از پهپادهای ایرانی شاهد-۱۳۶ بود، گفت حداقل شش ساعت آن را در پناهگاه‌ها سپری کرد.

به گفته او، اعتراضات در ایران موجب «بی‌ثباتی فزاینده» جمهوری اسلامی در داخل کشور شده و رفتار تهاجمی‌تر حکومت در خارج از ایران را در پی خواهد داشت.

ویلیام برنز درباره وضعیت خاورمیانه در سال جاری میلادی پیش‌بینی کرد سیاستگذاران آمریکایی با مجموعه پیچیده‌ای از چالش‌ها مواجه خواهند شد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت شش ماه آینده در جنگ اوکراین «حیاتی» است. ویلیام برنز که سفیر سابق ایالات متحده در مسکو است، گفت شواهد و مستندات اطلاعاتی حاکی از آن است که روسیه علاقه‌ای به مذاکرات صلح ندارد.

رئیس سازمان سیا از چین به عنوان «بزرگ‌ترین چالش ژئوپولتیک» پیش روی آمریکا در دهه‌های آتی یاد کرد. به گفته او، شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین به ارتش این کشور دستور داده تا سال ٢٠٢٧ یک تهاجم نظامی موفقیت‌آمیز به تایوان انجام بدهند.

XS
SM
MD
LG