لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

فراخوان برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک


فراخوان برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک
فراخوان برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خواستار پاسخگویی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در قبال بحران حقوق بشر در ایران شد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه ٢٣ شهریور با انتشار بیانیه ای یادآوری کرده است دولت ایران درخواست ها به همکاری تهران با گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر را نادیده گرفته است.

در بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» آمده است «در حالی که محمود احمدی نژاد برای شرکت در شصت و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می کند، کشورهای عضو سازمان ملل متحد و نیز مطبوعات بین المللی باید بر تداوم بحران حقوق بشر در ایران تمرکز کنند».

این کمپین به طور خاص از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و همه نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو این سازمان که در طی سفر احمدی نژاد به نیویورک با وی دیدار می کنند خواسته است تا «نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران، نگرانی جدی خود را ابراز کنند و از وی بخواهند تا ایران به نقض گسترده تعهدات بین المللی و سرکوب بی رحمانه و شدید حقوق شهروندان این کشور پایان دهد».

این نهاد مستقر در نیویورک از جامعه بین الملل خواسته است تا خواهان همکاری احمدی نژاد با گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران و آزادی فوری میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالف دولت شود که طی هفت ماه گذشته بدون رسیدگی قضایی تحت بازداشت خانگی قرار گرفته اند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در نیویورک خاطرنشان کرده است: «احمدی نژاد در حالی وارد این شهر می شود که بحران حقوق بشر بی سابقه ای گریبان ایران را گرفته است. این فرصت مهمی برای دیپلمات ها، خبرنگاران و شهروندان عادی است تا به دلیل پیشینه آزار و اذیت و نقض حقوق بشر وی را به چالش بکشند و با تندترین ادبیات مخالفت خود را ابراز کنند.»

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران تاکید کرده است که امروز «آزادی تجمعات در ایران وجود خارجی ندارد و صدها تن از مردم این کشور به طور غیرقانونی بازداشت شده اند و آزادی بیان در پایین ترین سطوح سال های جاری قرار دارد، شکنجه و بدرفتاری بر زندان ها حاکم شده اند و تعداد اعدام ها ایران ا به تنها کشوری بدل کرده که بیشترین تعداد اعدام به ازای سرانه کشور در سطح جهان را ثبت کرده است».

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از اخبار آزادی احتمالی جاش فتال و شین بائر، دو کوهنورد آمریکایی استقبال اما خاطرنشان کرده که مقامات بیش از دو سال است که این افراد بدون هیچ شواهد متقن و بدون بنیان و اساسی که اتهامات جاسوسی این افراد را اثبات کند، در بازداشت نگه داشته اند.

آقای قائمی افزوده است به نظر می رسد بازداشت و آزادی ناگهانی آن ها نمونه دیگری از بازداشت های با انگیزه های سیاسی و آزار و اذیت و ارعابی است که قوه قضاییه ایران پدید می آورد و مقامات ایرانی که قوانین داخلی و حقوق بشر را نقض می کنند، از مصونیت برخوردار هستند.

وی تاکید کرده است: «احمدی نژاد در تلاش است تا از آزادی کوهنوردان برای منافع سیاسی ( خود) در عرصه بین المللی بهره بجوید. هیچ کس نباید فریب او را بخورد. پرسش این است که چرا این مردان جوان مدت بسیار طولانی از آزادی محروم بوده اند و این اتهامات بدون رسیدگی قضایی منصفانه و برگزاری دادگاه متوجه آن ها بوده است؟ چرا هیچ مقامی مسئول و پاسخگوی این بی عدالتی نبوده است؟»

برپایه بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، بیش از چهارصد زندانی عقیدتی در زندان های ایران به اتهاماتی همچون «انتقاد از دولت و یا سیاست های دولت، مشارکت در اعتراض های مسالمت آمیز و عضویت فعال در مذاهب اقلیت» به اسارت درآمده اند.

در این بیانیه همچنین به بازداشت و آزار و اذیت ۴۳ وکیل پس از انتخابات خرداد ماه ۱۳۸۸ اشاره شده است.

در بیانیه این سازمان مستقر در نیویورک آمده است «شرکت احمدی نژاد در سازمان ملل متحد، پرسش فقدان مطلق همکاری ایران با نهادهای حقوق بشر این سازمان بین المللی را مطرح می کند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در پایان این بیانیه مصرانه از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواسته است تا به طور صریح و آشکارا از ایران بخواهند تا به سیاست های مخرب خود در قبال نهادهای مدافع حقوق بشر این سازمان جهانی پایان دهد و با اجازه سفر رسمی گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر موافقت کند.

XS
SM
MD
LG