لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

صدای آمریکا اتهام تحریک تبتی ها به خودسوزی را رد کرد


دیوید انسور، رییس صدای آمریکا
دیوید انسور، رییس صدای آمریکا
دیوید انسور، رییس صدای آمریکا اتهامات چین مبنی بر این که این شبکه معترضان تبت را به خودسوزی ترغیب می کند، رد کرده است.

چاینا دیلی، روزنامه رسمی چین و «CCTV»، شبکه تلویزیون دولتی چین این اتهامات را مطرح کرده اند.

دیوید انسور، رییس صدای آمریکا می گوید این اتهامات کاملاً کذب و بی اساس هستند. وی از چاینا دیلی، روزنامه رسمی چین و «CCTV» خواست گزارش های خود را اصلاح کنند.

تلویزیون «CCTV» در یکی از برنامه های خود مردی را به عنوان یک تبتی در بیمارستان نشان داد که سعی کرده بود خودسوزی کند، اما ناکام مانده بود. این مرد به گونه ای در این برنامه تصویر شده بود که می گفت پس از تماشای برنامه صدای آمریکا خود را به آتش کشیده است.

او به گزارشگر «CCTV» گفت: «من بعد از تماشای برنامه صدای آمریکا دست به خودسوزی زدم. من عکس های جشن یادبود افرادی را دیدم که خودسوزی کرده بودند.»

آقای انسور، رییس صدای آمریکا گفته است این اتهامات «کاملاً کذب هستند». وی افزود خودسوزی پدیده ای غم انگیز و نشانه فشار و شوربختی در تبت است. انسور گفت: «ما در مورد تبتی ها گزارش پخش می کنیم. اما به طور قطع مردم را به خودسوزی ترغیب نمی کنیم».

آقای انسور همچنین خاطرنشان کرد برنامه «CCTV» صدای آمریکا را متهم کرده است که این شبکه به دستور دالایی لاما، رهبر روحانی تبت دستور داشته تا با استفاده از کد سری برای مردم تبت پیام ارسال کند. مدیر این شبکه آمریکایی این اتهامات را «مضحک و پوچ» خواند.

لولازنگ گیاتسو، مدیر برنامه تبتی صدای آمریکا نیز هر گونه گزارش در مورد اعمال نفوذ دالایی لاما و یا دولت در تبعید تبت بر این شبکه را انکار کرد. او خاطرنشان کرد گزارش های خبری برنامه تبتی صدای آمریکا اغلب انعکاس دهنده دیدگاه های مقامات چین است.

بسیاری از مردم تبت در چین و در سایر نقاط جهان، دولت پکن را به تداوم آزار و اذیت و مجازات مذهبی هموطنان خود متهم می کنند. منتقدان همچنین به کوچ گسترده اقلیت های قومی هان چین به مناطقی اشاره می کنند که به صورت تاریخی به تبت تعلق دارند. آن ها معتقدند حضور فزاینده چین در این منطقه، تداوم موجودیت و فرهنگ و آداب و رسوم مردم تبت را در معرض خطر قرار می دهد.

چین همه این اتهامات را به طور کامل رد می کند. پکن به سرمایه گذاری های زیربنایی عظیم خود در برخی مناطق تبت می بالد و ادعا می کند استاندار معیشتی مردم تبت به طور قابل توجهی بهتر شده است.
XS
SM
MD
LG