لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

فرارسيدن سال نو در چين و اينترنت


فرارسيدن سال نو در چين و اينترنت
فرارسيدن سال نو در چين و اينترنت

با فرا رسيدن سال نو چينی، صدها ميليون تن از مردم چين با هواپيما، قطار و اتومبيل برای ديدن خانواده های خود و برگزاری اين جشن به مسافرت می روند.

برآورد شده است که در هر روز ۲۰ هزار نفر از پايانه اتوبوسرانی پکن به نقاط دور دست چين، سفر می کنند.

در اين دوره از سال قطارها مملو از مسافر است. اما وقتی تعداد چينی هايی که با کامپيوتر کار می کنند از مرز ۵۰۰ ميليون تن هم گذشته است، خريدن بليط قطار با کامپيوتر در اين ايام، موضوع بحث روز در ميان جوانان شده است.

يک جوان چينی می گويد: بعد از ۵ ساعت در صف بودن، يک بليط گيرم آمد که تنها برای ايستادن است! بليط صندلی های قطار را از طريق اينترنت پيش خريد کرده اند، اما من بلد نيستم با کامپيوتر و اينترنت کار کنم.

در همين حال جوانی ديگر که با اينترنت آشنايی دارد، می گويد: اين روزها برای باز شدن يک صفحه بايد تا ٢۰ دقيقه صبر کرد. بعد از آنهم به دليل شلوغی سرورها نمی توانی بليط بخری!

مقامات پکن می گويند: در حال حاضر تلاش می شود تا ظرفيت اتوبوس ها را به حداکثر افزايش دهيم. روزانه ۴۳۰ اتوبوس، تقريبا ۱٢ هزار مسافر را از پکن خارج می کنند که نسبت به سال پيش، ۱۰ درصد افزايش داشته است.

در روزهای پيش و پس از جشنهای سال نو، روزانه نزديک به ۹۰۰ هزار اتوبوس بيش از ۸۰ ميليون نفر را در سراسر چين، جابجا می کنند.

شب عيد برای کارگرانی که در پاتيخت تقريبا ٢٢ ميليون نفره چين کار می کنند، ضمنا فرصتی است تا از هوای آلوده پکن فرار کنند، هوايی که به دليل پديده «وارونگی» در زمستان، ديد انسان را به چند ۱۰ متر کاهش می دهد.

سال نو چينی از بيست و سوم ژانويه آغاز می شود، و برای بسياری از مردم چين اين تنها فرصتی است که می توانند به زادگاهشان بروند و سال نو را با خانواده و بستگان خود بگذرانند.

XS
SM
MD
LG