لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

گزارش: مناسبات چين و فرانسه با سفر هو جينتائو چرخش اساسی می کند


Willis Conover with jazz great Louis Armstrong.
Willis Conover with jazz great Louis Armstrong.

در جريان سفر سه روزه هو جينتائو، رييس جمهوری چين به فرانسه، شرکت های فرانسوی قراردادهای فروش اورانيوم، هواپيماهای اير باس و تجهيزات تکنولوژيک را به ارزش ۱۶ ميليارد يورو به چين، به امضا رساندند.

سفر رييس جمهوری چين به فرانسه که به گرمی از سوی نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه و رهبران تجاری آن کشور استقبال شد، چرخشی اساسی در بهبود روابط دو کشور است که دو سال پيش با اعلان تحريم مراسم افتتاحيه مسابقات المپيک پکن از سوی آقای سارکوزی به سردی گراييد. ديدار آقای سرکوزی با دالايی لاما، پيشوای معنوی تبتيان در سال ۲۰۰۸ در لهستان نيز، خشم پکن را برانگيخت.

اما مواضع فرانسه نسبت به چين، شرکت های بزرگ فرانسوی را نگران از دست رفتن فرصت های تجاری با چين کرد. در حال حاضر لحن فرانسه تغيير کرده است. مشاوران آقای سارکوزی می گويند او در خصوص مسأله حقوق بشر در چين با احتياط سخن می گويد و اکنون از سياست همگرايی و عدم ايجاد تنش پيروی می کند .

آقای سارکوزی بر اين باور است که فرانسه می تواند اصلاح نظام پولی جهان و اتخاذ راه کارهای محدود سازی نوسانات قيمت ها در بازار جهانی را هدايت کند، از اين رو

حمايتِ چين از فرانسه را که از دوازدهم نوامبر سال جاری ، رهبری گروه ۲۰ ، متشکل از اقتصادهای عمدة جهان به عهده خواهد گرفت ، اساسی می داند.

قرارداد ايرباس به تنهايی حدود ۱۴ ميليارد دلار آمريکا ارزش دارد. يکی ديگر از قراردادها شامل فروش اورانيوم است که بر اساس آن شرکت مهندسی هسته ای آروا، در طول يک دهه آينده، ۲۰ هزار تن اورانيوم به ارزش حدود سه و نيم ميليارد دلار آمريکا به شرکت برق هسته ای گوانددونگ خواهد فروخت.

شرکت نفتی توتال و شرکت سرمايه گذاری برق چين نيز در زمينه تبديل ذغال سنگ به اُلفين، مادة شيميايیلازم برای صنعت پلاستيک، همکاری خواهند کرد.

دو کشور همچنين در حوزه های فرهنگی همکاری خواهند کرد. موزه لوور و شهر ممنوعه پکن در برگزاری نمايشگاه های موقتی و تکنولوژی احيا و نگهداری آثار تاريخی مشترکاً، فعاليت خواهند کرد.

در همين حال سازمان ها و گروه های مخالف سفر رييس جمهوری چين به فرانسه در مقابل کاخ اليزه، تجمع کردند.

خبرنگاران بدون مرز، گروهی از هواداران تبت، هواداران اقليت يغور و همچنين هواداران گروه مذهبی فالون گانگ، با حمل پلارکاردهای ديکتاتور خوش آمدی و با رها کردن کبوتر از قفس، به نماد آزادی مخالفين سياسی در چين ، نسبت به سفر رييس جمهوری چين، اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG