لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

مذاکرات رسمی معاونان روسای جمهوری آمریکا و چین آغاز شد


مذاکرات رسمی معاونان روسای جمهوری آمریکا و چین آغاز شد
مذاکرات رسمی معاونان روسای جمهوری آمریکا و چین آغاز شد

معاونان روسای جمهوری آمریکا و چین مذاکرات رسمی در پکن را آغاز کرده اند و یادآور شده اند که مناسبات بهتر بین دو کشور می تواند بسود تمام جهان باشد.
جو بایدن و "شی جین پینگ" در پی یک ضیافت رسمی و مجلل در تالار بزرگ خلق در پکن، بطور خصوصی به گفت و گو نشستند.

خبرگزاری شین هوا بنقل از "شی" می گوید منافع و مسئولیت های دو کشور از همیشه بزرگتر است، و تقویت روابط بسود نه فقط آنها، بلکه جهان خواهد بود.
بایدن پاسخ داد که ثبات اقتصادی در جهان کاملا به همکاری بین آمریکا و چین متکی است.
انتظار می رود مذاکرات دو مقام بر مسائل اقتصادی متمرکز باشد، و بایدن می خواهد همتای خود را مطمئن سازد که وضعیت اقتصادی آمریکا خوب است و سرمایه گذاری های چین در امان است.
چین حدود یک تریلیون دلار از آمریکا طلبکار است و بزرگترین اعتبار دهنده خارجی آمریکا تلقی می شود. پکن ابراز نگرانی کرده است که توافق کاخ سفید و کنگره برای بالا بردن سقف بدهی برای کاهش کسری بودجه آمریکا کافی نیست.
دولت اوباما می گوید چین مشکلات اقتصادی خودش را دارد، و بارها از پکن درخواست کرده است اجازه دهد ارزش برابری یوان نسبت به دلار بالا برود، و شکایت می کند که چین نرخ پول خود را بطور مصنوعی پایین نگاه می دارد.

هر کشور مسائل دیگری نیز دارد که می خواهد مطرح کند. آمریکا قول می دهد وضعیت حقوق بشر در چین را پیش بکشد، و انتظار می رود چین واشنگتن را برای رد درخواست تایوان جهت خرید جنگنده های اف - ۱۶ زیر فشار بگذارد. تایوان می گوید آمریکا قول داده است که بایدن برای فروش هواپیما تصویب چین را جویا نشود.

در واشنگتن، روز چهارشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت بایدن نگرانی های آمریکا از وضعیت حقوق بشر در چین را مطرح خواهد ساخت.
سخنگو همچنین چین را تشویق کرد جائو ژیشن، وکیل حقوق بشر را بی درنگ آزاد کند و محل فعلی او را روشن سازد. بیش از یک سال است که ازاو خبری نیست.
مقامات آمریکایی می گویند یکی از هدف های سفر بایدن به چین این است که با نسل بعدی رهبران کشور، از جمله "شی" که انتطار می رود جای هو جیانتائو رییس جمهوری را بگیرد آشنا شود. بایدن و شی روز شنبه باتفاق به استان سی چوان در غرب چین سفر خواهند کرد.

روز جمعه، بایدن قصد دارد با آقای ون جیابائو نخست وزیر ملاقات کند و در یک بحث میزگرد بین رهبران بازرگانی چین و آمریکا حضور یابند.

XS
SM
MD
LG