لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

دیدار معاون رییس جمهوری آمریکا از چین


جو بادین به همراه گری لاک سفیر آمریکا در چین و وزیر امور خارجه چین در فرودگاه پکن. ۱۷ اوت ۲۰۱۱
جو بادین به همراه گری لاک سفیر آمریکا در چین و وزیر امور خارجه چین در فرودگاه پکن. ۱۷ اوت ۲۰۱۱

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در آغاز سفری شش روزه به آسیا، وارد چین شده است.

این سفر در حالی صورت می گیرد که بر نگرانی در دو سوی تنگه تایوان بر سر چگونگی پاسخ آمریکا به درخواست تایوان برای تسلیحات جدید افزوده می شود.

مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که بایدن از دیدار چهار روزه از پکن برای اطمینان بخشیدن درباره سیستم مالی آمریکا و تقویت روابط با نسل آینده رهبران چین استفاده خواهد کرد.

اما گزارش های مطبوعات چین و تایوان حاکی است که ورود او با سالگرد بیانیه مهم سال ۱۹۸۲ مصادف شده است که در آن آمریکا، از جمله، قول داده فروش های تسلیحاتی به تایوان را به تدریج کاهش دهد.

روزنامه چاینا گلوبال تایمز، وابسته به حزب کمونیست، می نویسد: مقام های پکن احتمالا بایدن را در مورد تصمیم فروش جت های جنگنده پیشرفته اف - ۱۶ به تایوان زیر فشار خواهند گذاشت و خبرگزاری رسمی تایوان به نقل از رییس جمهوری تایوان می گوید آمریکا قول داده است بایدن در این باره با چین رایزنی نخواهد کرد.

با این حال، گزارش های مطبوعاتی حاکی است آمریکا درخواست تایوان را رد خواهد کرد و به جای آن پیشنهاد خواهد کرد ناوگان فعلی جنگنده های اف - ۱۶ نوسازی شود. قوانین آمریکا واشنگتن را متعهد می سازد تسلیحاتی را که تایوان برای دفاع نیاز دارد فراهم آورد.

بایدن به دعوت همتای چینی خود که در خط جانشینی پرزیدنت هو جیانتائو در سال ۲۰۱۳ قرار دارد، به پکن رفته است.

این سفر نخستین دیدار در سلسله مسافرت هایی است که در جریان سفر رییس جمهوری چین به واشنگتن در ژانویه اعلام شد. انتظار می رود بایدن با هو و دیگر مقام های ارشد چین ملاقات کند. گفته می شود مسایل اقتصادی در راس گفتگوهای آنان قرار دارد.

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین اعتبار دهنده خارجی به آمریکا است. مقام های چینی درباره توافق اخیر کنگره و کاخ سفید برای بالا بردن سقف بدهی های آمریکا ابراز نگرانی کرده اند و آن را برای کاهش کسری بودجه آمریکا کافی نمی دانند.

دولت اوباما می گوید چین مشکلات اقتصادی خودش را دارد، از جمله نیروی کار که رو به پیری می رود و نیاز به دور شدن از اقتصاد متکی بر صادرات. آمریکا همچنین می خواهد چین ارزش برابری پول خود را نسبت به دلار بالا ببرد.

بایدن از چین رهسپار مغولستان و ژاپن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG