لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

واکنش چین به سخنان مایک پنس؛ به دنبال دخالت در انتخابات آمریکا نیستیم


یک روز بعد از انتقادات تند مایک پنس از چین درباره دخالت در انتخابات آمریکا، پکن این ادعا را رد کرد.

هیوا شیونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه این کشور به دنبال «همکاری دوستانه با آمریکا فارغ از رویارویی و براساس احترام متقابل» است، گفت دولت چین هرگز به دنبال مداخله در امور داخلی دیگر کشورها نیست.

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه در سخنانی در موسسه هادسن در واشنگتن گفته بود چین در پی آن است که با استفاده از «روشهای پیشرفته و پیچیده و اقدامات بدخواهانه» بر نتیجه انتخابات کنگره آمریکا اثر بگذارد.

پنس اضافه کرده بود «چین تمایل دارد بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ هم اثر بگذارد، چرا که «یک رئیس جمهوری متفاوت برای آمریکا میخواهد.»

در انتخابات میاندوره‌ای که با اتمام نیمه اول دوره ریاست جمهوری مصادف است، تمامی اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم از اعضای مجلس سنای آمریکا انتخاب می‌شوند.

در حال حاضر حزب جمهوریخواه دارای اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا است و در صورت تغییر این وضعیت، دولت برای اجرای برخی برنامه های مورد نظر خود ممکن است با دشواری مواجه شود.

پیش از این و در جریان برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ نیز چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرده و گفته بود: «چین تلاش داشته در انتخابات پیش رو در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ مداخله کند؛ علیه دولت من.»

او توضیح بیشتری درباره جزییات این مسئله ارائه نکرد.

سخنان ترامپ با واکنش وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روبه رو شد که در این نشست حاضر بود. او گفت چین هیچ برنامه‌ای برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر ندارد.

روابط چین و آمریکا در ماههای اخیر به خصوص با توجه به جنگ تجاری رخ داده میان دو کشور، رو به سردی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG