لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

براونبک سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی: چین در حال جنگ با ایمان است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دیپلمات ارشد واشنگتن در امور آزادی مذهبی از چین می خواهد سرکوب فزاینده مومنان را متوقف کند.

سم براونبک، سفیر ایالات متحده در امور آزادی بین المللی مذهبی، به خبرنگاران گفت: «چین چین در حال جنگ با ایمان است، اما این جنگی است که از آن پیروز بیرون نخواهد آمد.»

براونبک تاکید کرد: «به نظر می رسد حزب کمونیست چین به مردم خودش اطمینان ندارد تا به آن ها اجازه دهد خودشان دینشان را برگزینند. صحبت از یک میلیارد نفر است.»

براونبک گفت که سرکوب جاری به این معنا است که مسلمانان دیگر نمی توانند اسم فرزندان شان را محمد بگذارند و بوداییان تبت نمی‌توانند به روال هزاران ساله‌شان، رهبران مذهبی خود را تکریم و انتخاب کنند. او گفت کلیساها تخریب می شود و دیگران مجبور به نصب دوربین های تجسسی شده اند.

گروه های حقوق بشری چین را متهم کرده اند که یک میلیون ایغور را در اردوگاه ها بازداشت کرده است. چین می گوید اویغورها در مراکز بازپروری هستند تا از گسترش افراط گرایی مذهبی و افزایش حملات تروریستی جلوگیری شود. منتقدان می گویند هدف از این سیاست نابودی هویت اویغورها است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه در واشنگتن با چهار مسلمان اویغور آسیب دیده از سرکوب چین در منطقه خودمختار سین کیانگ دیدار کرد و گفت آن چه در چین رخ می دهد «نقض حقوق بشر در ابعادی تاریخی» است. آقای پمپئو گفت: «می کوشیم چین را متقاعد کنیم که این اقدامات شنیع است و باید متوقف شود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG