لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

رییس جمهوری چین به امریکا سفر می کند


رییس جمهوری چین به امریکا سفر می کند
رییس جمهوری چین به امریکا سفر می کند

هو جیانتائو رییس جمهوری چین برای دیداری رسمی از امریکا با هدف کاهس تنش بین دو بزرگترین قدرت اقتصادی جهان، رهسپار ایالات متحده شده است.

او قرار است سه شنبه شب ، به وقت شرق امریکا، برای یک شام خصوصی وارد واشنگتن شود ، و روز چهارشنبه با پرزیدنت اوباما به گفت و گو خواهد نشست. یک ضیافت شام رسمی نیز در چهارشنبه شب برای رییس جمهوری چین ترتیب داده شده است. او همچنین برای ملاقات با بازرگانان به شیکاگو، سومین شهر بزرگ امریکا خواهد رفت.

چین قبلا معاملات تجارتی به ارزش ٦٠٠ میلیارد دلار با شرکت های امریکایی اعلام کرده است، و ممکن است معاملات بیشتری انجام گیرد. اما با مازاد بازرگانی سالیانه چین با امریکا که از ٢٠٠ میلیارد دلار فراتر می رود، این معاملات احتمال بحث های تند در باره اختلافات اقتصادی را منتفی نخواهد کرد.

روز دوشنبه، سه قانون گذار حزب دمکرات لایحه ای ارائه دادند که چین را برای تعدیل سریعتر ارزش پول خود زیر فشار می گذارد.

تنش بین کره شمالی و کره جنوبی و فروش های تسلیحاتی امریکا به تایوان، از جمله مسائل دیگری است که انتظار می رود در گفت و گوهای رییس جمهوری چین با رهبران امریکا مطرح شد. هو جیانتائو پیشتر در مصاحبه با روزنامه های امریکا از پاسخ به پرسش هایی در باره حقوق بشر پرهیز کرد، اما این موضوع ممکن است در کنفرانس خبری مشترک در روز چهارشنبه عنوان شود.

هر دو دولت در روزهای اخیر به پرهیز ار رویاروئی، در حالی که چین قدرت اقتصادی و نظامی خود را بسرعت گسترش می دهد، تاکید گذاشته اند.

هو در مصاحبه با روزنامه های واشنگتن پست و وال استریت جورنال گفت دو کشور باید « زمینه مشترکی» را در مجموعه ای از مسائل جستجو کنند و « ذهنیت بده بستان جنگ سرد» را ،که در آن ُبرد یک کشور، باخت کشور دیگری تلقی می شود، کنار بگذارند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا هفته پیش گفت ایالات متحده افزایش قدرت چین را تهدیدی نمی بیند و علاقه ای ندارد مانعی در راه رشد آن بوجود آورد.

XS
SM
MD
LG