لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

محاکمه چهار ناراضی در چین


جرم چهار عضو «جنبش نوین شهروندان» که روز دوشنبه در دادگاه حاضر شدند، همچون رهبر گروه، «برپایی اجتماعات برای اخلال در نظم عمومی» اعلام شد. ژو ژیونگ، رهبر گروه، تحصیل کرده حقوق و فعال برجسته حقوق بشر در چین، روز یکشنبه توسط دادگاه به ۴ سال زندان محکوم شد.

یک مقام سفارت آمریکا در پکن دولت چین را به آزادسازی فوری فعالان و «حذف محدودیت» در آزادی هایی فراخواند که «این افراد طبق تعهدات بین المللی دولت چین به رعایت حقوق بشر» از آن برخوردارند.

آقای ژو ۴۰ سال دارد و در رشته حقوق تحصیل کرده است. وی بنیانگذار جنبش مردمی برای ریشه کنی فساد در کشور موسوم به «جنبش نوین شهروندان» است؛ جنبشی که حامی دموکراسی و حکومت قانون است، و قصد افشا و مجازات مقامات فاسد را دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای در این رابطه نوشت محکومیت این فعال سیاسی مایه دلسردی شدید ایالات متحده شده، و مقامات چین را به آزادسازی فوری آقای ژو و دیگر زندانیان سیاسی فراخواند. این بیانیه همچنین می گوید آمریکا نگران است که تعقیب و آزار آقای ژو به تلافی کارزاری انجام می گیرد که وی برای افشای فساد به راه انداخته است.

وزیر امور خارجه چین هفته گذشته در واکنش به انتقادهایی که پیشتر در زمینه محاکمه فعالان متوجه پکن شده بود گفت کشورهای خارجی نباید در امور داخلی چین مداخله کنند.
XS
SM
MD
LG