لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

تلاش سوریه برای پایان‌دادن به انزوا؛ تاکید شی و اسد بر گسترش روابط دو کشور


شی جین پینگ، رئیس جمهور چین | بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین | بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در تلاش برای پایان‌دادن به انزوای دیپلماتیک و تحریم‌های غرب، روز جمعه به چین سفر کرد. این سفر اولین سفر رسمی اسد به چین از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بشار اسد آخرین نفر از سلسله «رهبران مطرود» است که از سوی پکن مورد استقبال قرار گرفته است،

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سال جاری و همچنین مقامات ارشد روسیه نیز از چین بازدید کرده‌اند.

همزمان خبرگزاری دولتی چین خبر داد که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و بشار اسد، همتای سوری‌اش، روز جمعه به طور مشترک از ایجاد «شراکت راهبردی چین و سوریه» خبر دادند و شی گفت: «که روابط بین دو کشور در آزمون تغییرات بین‌المللی حفظ شده است.»

رهبر چین افزود: چین از سوریه در مخالفت با مداخله خارجی، حفظ استقلال ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی حمایت می‌کند.

همچنین بشار اسد نیز متقابلا گفت که از دولت چین به خاطر هر کاری که برای ایستادن در کنار مردم سوریه انجام داده‌ است، تشکر می‌کند. او افزود که این دیدار با توجه به زمان و شرایط آن، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است زیرا امروز دنیای چند‌قطبی در حال شکل‌گیری است که «تعادل و ثبات» را به جهان باز می‌گرداند.

تحلیلگران می‌گویند که سفر اسد به چین نشان‌دهنده تلاش او برای بهبود روابط با جهان است. آنها می‌گویند که چین می‌تواند نقش مهمی در بازسازی سوریه ایفا کند.

XS
SM
MD
LG