لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

بشار اسد به چین رفت


بشار اسد و همسرش در فرودگاه شهر هوانگ ژو چین
بشار اسد و همسرش در فرودگاه شهر هوانگ ژو چین

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در نخستین سفر خود به چین، پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال، روز پنجشنبه ۳۰ شهریور وارد شهر هوانگ ژو در شرق چین شد.

خبرگزاری رویترز نوشت که این سفر، ادامه اقدامات بیشتر بشار اسد برای پایان دادن به بیش از یک دهه انزوای دیپلماتیک و تحریم‌های غرب علیه حکومت او است.

بر اساس این گزارش، قرار است که او روز جمعه ۳۱ شهریور، یک روز پیش از شرکت در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی، با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، دیدار کند.

بشار اسد در سال ۲۰۰۴ میلادی، پیش از شروع جنگ داخلی در سوریه، به چین سفر کرده بود.

این سفر در زمانی انجام شده که بشار اسد در داخل سوریه با تظاهرات مردم در مناطقی از این کشور مواجه بوده است.

آسوشیتدپرس در مورد سفر بشار اسد اشاره کرد که چین پس از میانجیگری و ایفای نقش در توافق نامه ماه مارس بین عربستان سعودی و ایران، دامنه نفوذ خود را در خاورمیانه گسترش داده است.

بر اساس این گزارش، چین همچنان به حمایت از بشار اسد در جنگ داخلی سوریه که حدود ۵۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته و بخش های زیادی از آن کشور را ویران کرده است، ادامه می دهد.

آسوشیتدپرس اضافه کرد که چین می تواند نقش مهمی در بازسازی سوریه ایفا کند که انتظار می رود ده ها میلیارد دلار هزینه داشته باشد. این در شرایطی است که سوریه در سال گذشته میلادی به طرح چین پیوست که در آن، پکن تلاش می کند نفوذ خود را در مناطق در حال توسعه از طریق پروژه‌های زیربنایی گسترش دهد.

XS
SM
MD
LG