لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

رئیس جمهوری چین به واشنگتن سفر می کند


شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در ادامه نخستین سفر رسمی خود به ایالات متحده آمریکا وارد واشنگتن می شود.

محور گفتگوهای آقای شی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه امنیت سایبری و تغییرات آب و هوایی و همکاری در حوزه اقتصادی عنوان شده است.

شی جین پینگ دو روز اول سفرش را صرف دیدار از شرکت های بزرگ آمریکایی و تاکید بر ضرورت همکاری دو کشور در زمینه فناوری کرد و روز چهارشنبه با مدیران شرکت‌های بزرگ آمریکایی مثل فیسبوک، آمازون، اپل، مایکروسافت و بویینگ ملاقات و گفت وگو کرد.

بیشترین دستاورد نصیب غول هواپیماسازی یعنی کمپانی بویینگ شد. شرکت‌های چینی اعلام کردند ۳۰۰ هواپیمای جت از بویینگ خریداری می‌کنند. برپایه توافقی که در جریان دیدار آقای شی حاصل شده بویینگ یک مرکز تولید در چین احداث خواهد کرد.

در دیدار با رهبران دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکا در مقر مایکروسافت در سیاتل بود که شی جین‌پینگ بر ضرورت و اهمیت ایجاد یک فضای باز و آزاد و امن مجازی تاکید کرد و گفت: "امنیت و ثبات فضای مجازی برای صلح و توسعه نه تنها برای یک کشور بلکه همه کشورهای جهان حائز اهمیت است. بنابراین پژوهش در راستای کنترل و استفاده بهینه از اینترنت منافع همه کشورها را تامین می کند و همه کشورها آن را انجام می دهند. هیچکس از این قاعده مستثنی نیست."

موضوع امنیت سایبری اما یکی از محورهای اصلی دیدار و گفتگوی شی جین‌پینگ با باراک اوباما در واشنگتن عنوان شده است.

در همین حال گروه‌های مدافع حقوق بشری از اوباما خواسته‌اند در دیدار و گفت وگو با آقای شی در کاخ سفید کارنامه حقوق بشر چین نیز مطرح شود.

صدها تن از معترضان به وضعیت حقوق بشر در چین روز سه شنبه در نخستین روز از سفر شی جین پینگ به ایالات متحده آمریکا، پلاکارد به دست گرفتند و اعتراض خود را نشان دادند.

XS
SM
MD
LG