لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

ملاقات گیلانی و نخست وزیر چین


ملاقات گیلانی و نخست وزیر چین
ملاقات گیلانی و نخست وزیر چین

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه با ون جیابائو نخست وزیر چین ملاقات کرد.

در این دیدار دو مقام بر تقویت پیوند کشورهایشان تاکید کردند، و نخست وزیر چین گفت دو ملت «برای همیشه همسایه، دوست، شریک و برادران خوب» باقی خواهند ماند.

این تحسین ها با تنش بین پاکستان و آمریکا در پی حمله تکاوران آمریکایی به مجتمع اسامه بن لادن در پاکستان و کشته شدن او به شدت مغایرت دارد.

گیلانی روابط پاکستان با چین را «دوستی تمام فصول» نامید. خبرگزاری اصلی پاکستان به نقل از یک دستیار گیلانی می گوید چین قول داده است از پاکستان به عنوان یک شریک استراتژیک کاملا حمایت کند و امیدوار است مناسبات به «سطح بسیار بالاتری» برسد.

گیلانی برای دیداری چهار روزه به مناسبت شصتمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیکی بین دو کشور به چین رفته است و انتظار می رود افزون بر نخست وزیر با هو جینتائو، رییس جمهوری و شخصیت های بازرگانی ملاقات کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، گیلانی در کنفرانس مجمع فرهنگی جهانی در سوژو گفت جهان شاهد بازخیزی تمدن باستانی و پرشکوه چین است که تاثیری ژرف و سود بخش برای بشریت خواهد داشت. وی همچنین گفت دوستی کشورش با چین بر «تفاهم و اعتماد کامل و همکاری و هماهنگی دو جانبه» استوار است.

روزنامه دولتی چاینا دیلی نقش پاکستان را در نبرد با تروریسم تایید کرد .

تحلیلگران می گویند به نظر می رسد گیلانی روابط کشورش را با چین، در برابر مناسبات با آمریکا، که از زمان حمله تکاوران آمریکا به مجتمع اسامه بن لادن رهبر القاعده متشنج شده است، تقویت می کند.

با این حال، سفیر پاکستان در چین روز سه شنبه صدای آمریکا را مطمئن ساخت که کشور او معتقد است اگر بخواهد در جنگ با تروریست ها پیروز شود، به مناسبات خوب با هر دو کشور نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG