لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

کاهش ورود محصولات دریایی کره شمالی به چین در آستانه اجرای تحریمها


فروش مواد غذایی دریایی در دو سوی رودخانه ای که کره شمالی را از چین جدا میکند، کاهش یافته است.
فروش مواد غذایی دریایی در دو سوی رودخانه ای که کره شمالی را از چین جدا میکند، کاهش یافته است.

با نزدیک شدن اجرا‌ی تحریمها، روند صادرات مواد غذایی دریایی کره شمالی به چین کند می شود.

فروش مواد غذائی دریایی در دو سوی رود «یالو» که چین را از کره شمالی جدا می‌کند، در روزهای اخیر به طرز نمایانی کاهش یافته است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد با آنکه هنوز یک ماه تا آغاز اجرای تازه ترین قطعنامه شورای امنیت دایر بر تحریم صادرات مواد غذائی دریایی کره شمالی باقی مانده است فروشندگان ماهی در داندانگ، عمده ترین بندر محل مبادله‌های تجاری چین با کره شمالی، از سختگیری مقام‌های چینی درصدور مواد غذایی دریایی به چین خبر داده‌اند.

صادرات و واردات کالاهای دیگر اما هنوز حالت عادی دارد و کامیون‌های حامل کالا از «پل دوستی» میان چین و کره شمالی به رفت و آمد معمولی ادامه می‌دهند.

رویترز می‌افزاید هنوز مشخص نیست چه تعداد از فروشندگان کره شمالی مشمول محدودیتهای قانونی چین می‌شوند و تعرفه گمرکی برکالاهای این کشور به چین چگونه مقرر خواهد شد.

اما گزارشگر رویترز در بازدید روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد از بندر داندانگ می گوید روند صادرات کند شده و چین از روز شنبه در حال اجرای محدودیت‌های مقرر شده قطعنامه شورای امنیت است.

خریداران چینی در ازای خرید ماهی و سایر مواد غذائی دریائی از کره شمالی، به فروشندگان، مشروبات الکلی، کپسول‌های گاز آشپزخانه و سایر کالاهای مورد نیاز را پرداخت می‌کنند.

فروشندگان با اشاره به محدودیت‌های اخیر چین می گویند اطمینان دارند که روند مبادله بین دو همسایه متوقف نخواهد شد و تحریمها در نهایت تاثیر چندانی بر مبادلات دو کشور نخواهند داشت.

در پی صدور تازه ترین قطعنامه تحریمها علیه پیونگ یانگ در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی، پکن اعلام کرد که بیشترین بار این تحریمها به گردن چین می افتد چون این کشور بزرگترین طرف قراردادها و مناسبات اقتصادی با کره شمالی است.

چین همچنین اعلام کرده است که این تحریمها را اجرا خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG