لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

در اعتراض به اهدای جایزه نوبل به معترض چینی، پکن ملاقات با وزیر نروژی را لغو کرد


لیو شائوبو، دگراندیش محبوس چینی و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۰
لیو شائوبو، دگراندیش محبوس چینی و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۰

دولت چین ملاقات با وزیر شیلات نروژ را لغو کرد. به گفته مقامات نروژی دلیل این امر تصمیم کمیته نوبل مبنی بر اهدای جایزه صلح به لیو شائوبو، دگراندیش محبوس چینی است.

لیزبت برگ هنسن، وزیر شیلات نروژ، روز دوشنبه وارد چین شد تا طی اقامت یک هفته ای اش در این کشور در نمایشگاه جهانی شانگهای شرکت کند. او قرار بود روز چهارشنبه با مقامات شیلات چین ملاقات و درباره تجارت محصولات دریایی میان دو کشور مذاکره کند، اما این ملاقات لغو شد.

خانم برگ هنسن می گوید نروژ هیچگونه توضیح رسمی برای لغو این ملاقات دریافت نکرده است. هرچند مقامات نروژی پیشتر گفته بودند که این اقدام در نتیجه تصمیم کمیته نوبل در اهدای جایزه صلح به یک دگراندیش دربند چینی است.

روز جمعه، چین تصمیم کمیته نوبل را محکوم کرد و لیو شائوبو را مجرم خواند. پکن هشدار داد اگر لیو شائوبو برنده جایزه صلح نوبل شود، روابط میان دو کشور آسیب خواهد دید.

مقامات چینی آقای لیو را در دسامبر سال ۲۰۰۸ بازداشت و او را به ۱۱ سال زندان به اتهام خرابکاری محکوم کردند.

آقای لیو سازمان دهنده منشور ۰۸ که یک طومار دموکراسی خواه است به شمار می رود. او همچنین یکی از سازماندهنگان گردهمایی خونین میدان تیانان من، در پکن است.

این در حالی است که لیو شیا، همسر برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۰ از طریق تویتر اعلام کرده است که پس از ملاقات با همسرش در زندان و رساندن خبر برنده شدن او برای جایزه نوبل صلح، در خانه اش در پکن، در بازداشت خانگی به سر می برد.

XS
SM
MD
LG