لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

مأموریت فضایی کاوشگر چین آغاز شد


چین روز دوشنبه رسما آغاز نخستین ماموریت رباتیک خود به سطح ماه را اعلام کرد. کاوشگر چانگ- ۳ بامداد دوشنبه به وقت محلی رهسپار فضا شد.

تلویزیون دولتی چین پرتاب راکت به فضا را به طور زنده پخش کرد. قرار است این کاوشگر نیمه ماه جاری میلادی برای جست و جوی سطح ماه با هدف یافتن منابع طبیعی بر سطح ماه بنشیند.

این سومین کاوشگر قمری است که برای ماموریت به سطح ماه فرستاده می شود. دو کاوشگر دیگر دهه ها پیش توسط اتحاد جماهیر شوروی‌ (که در این خصوص پیشگام بود) و بعد هم ایالات متحده به فضا پرتاب شدند.

سقوط بر سطح ماه آسانتر از فرود است و چین در سال ۲۰۰۹ کاوشگری به فضا پرتاب کرد که بر سطح ماه سقوط کرد. نخستین کشوری که سفینه فضایی آن موفق به فرود بر سطح ماه شد، اتحاد جماهیر شوری سابق بود که در سال ۱۹۷۶ این ماموریت را تکمیل کرد.

نام این کاوشگر چینی «خرگوش یشمی» است که اشاره ای به جایگاه خرگوش در فرهنگ فولکلور چین است.

رئیس جمهوری چین می گوید قصد دارد کشورش را به عنوان ابرقدرت فضایی در سطح جهان مطرح کند و ملهم از آن، فن آوری چین نیز طی مدت اخیر پیشرفت شایانی کرده است.

این در حالی است که مردم چین در فضای مجازی واکنش های متفاوتی نسبت به پرتاب این کاوشگر نشان داده اند. برخی از آن به عنوان مظهر غرور ملی یاد کرده اند و برخی گفته اند که تامین آب و نان مردم از انجام ماموریت بر سطح ماه واجب تر است.

گفتنی است که پکن می گوید قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ یک ایستگاه دائمی فضایی بر سطح ماه دائر کند و فضانوردی را هم راهی کره ماه کند.
XS
SM
MD
LG