لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

تعهد پکن به حفظ شهروندان ژاپنی و اموالشان در چین


با بالا گرفتن اختلاف برسر جزيره های غیرمسکونی مورد مناقشه میان چین و ژاپن، چين متعهد به حفاظت از شهروندان ژاپنی و اموال آنها شد.

پس از تظاهرات گسترده در شهرهای سراسر چين، دولت اين کشور از معترضان خواست تا اعتراض خود را به شکلی منظم، منطقی و قانونمند، نشان دهند.

به رغم تعهد دولت چين برای حفاظت از شهروندان و اموال ژاپنی ها در اين کشور، تظاهرات ضدژاپنی در چين ادامه دارد.

صدها چينی خشمگين در پکن روز دوشنبه با تجمع در مقابل سفارت ژاپن که در محاصره صدها نيروی پليس بود، برای چندمين روز پياپی به سوی آن سنگ و تخم مرغ و بطری آب پرتاب کردند.

تظاهرات ضدژاپنی در تعطيلات آخر هفته گذشته در شهرهای مختلف سراسر چين به خشونت کشيده شد، و عده ای از معترضان در گوآنگژو به هتلی که ديپلماتهای ژاپنی در آن اقامت داشتند، حمله کردند.

پليس هم با استفاده از خودروهای آبپاش، اسپری فلفل، و شليک گاز اشک آور تلاش کرد هزاران تظاهرکننده ای را که به نيروهای ضدشورش در يکی از شهرهای جنوبی حمله کرده بودند، متفرق کند.

معترضان دست کم در پنج شهر چين به غارت و تخريب فروشگاه ها، رستورانها و اتومبيل های ژاپنی پرداختند و به چند کارخانه ژاپنی واقع در شرق چين، حمله کردند.

اين تظاهرات به دنبال تصميم ژاپن برای خريد جزاير مورد مناقشه، که توکيو آنها را «سِنکاکو» و پکن «ديائويو» می خواند و از ذخاير بالقوه گاز برخوردارند، شکل گرفت.

در پی اين اعتراضها «يوشی هيکو نودا» نخست وزير ژاپن، از پکن خواست در مورد حفاظت از شهروندان ژاپنی مقيم چين و اموال آنها اطمينان حاصل کند.

هُنگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چين گفت که آن کشور تحت حکومت قانون است و کاملا متعهد به انجام تعهدات خود در چارچوب کنوانسيونهای بين المللی است و امنيت شهروندان و موسسات خارجی را در چين تضمين می کند. وی در ادامه گفت: ما خواهان آن هستيم که شهروندان چينی خواست های خود را به شکلی منظم، منطقی و قانونی بيان کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين افزود که مردم اين کشور خشم شديد خود را ابراز کردند و اين به ژاپن بستگی دارد که راه خود را اصلاح کند و سمت و سوی تحولات در حال حاضر در دست ژاپن است.

پیش بینی می شود که اين اعتراضها روز سه شنبه همزمان با سالگرد اشغال بخشی از چين توسط ژاپن در جنگ تاريخی دو کشور ادامه يابد.
XS
SM
MD
LG