لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

چین خواهان گسترش مناسبات با ایران است


رئیس جمهوری چین وعده داده است به کوشش برای گسترش همکاری با ایران در حوزه های گوناگون ادامه دهد. در همین حال پارلمان ایران قرارداد استرداد مجرمین با چین را تصویب کرد.

به گزارش اسوشتید پرس، شی جین پینگ، روز چهارشنبه در پکن با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات کرد و توسعه مناسبات چین وایران را در راستای منافع مشترک دو کشور، که آثار مثبتی نیز بر صلح و ثبات در خاورمیانه دارد، توصیف کرد.

او گفت چین به توسعه روابط دوجانبه دریک محتوای استراتژیک و دراز مدت ادامه خواهد داد و مایل است با ایران درگسترش همکاری درزمینه های مختلف کار کند.

شی جین پینگ همچنین گفت چین از تغییرات مثبت در مساله برنامه اتمی ایران استقبال می کند وبه ایفای نقشی سازنده دریافتن راه حلی صلحجویانه برای آن در چارچوب ۵+۱ ادامه خواهد داد.

لاریجانی گفت تغییر در رهبری ایران فصل تازه ای در مناسبات دو کشور گشود و افزود ایران اهمیتی زیاد برای مناسبات با چین قائل است و انتظار دارد همکاری در حوزه های اقتصادی، تجارت، انرژی و سرمایه گذاری تقویت شود.

در این میان، به گزارش خبرگزاری ایلنا، مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه توافقنامه استرداد مجرمین بین ایران وچین را تصویب کرد.

در گزارش به نقل از نادر قاضی پور، عضو کمیته صنایع و معادن مجلس، گفته می شود این اقدام برای صرفه جویی در هزینه های بالای مسافرت بین دو کشور، جهت ملاقات با زندانیان، لازم بود و افزود «تمام مجرمین باید در کشورهایشان مجازات و زندانی شوند.»
XS
SM
MD
LG