لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

تلاش دولت چین برای مبارزه با رکود اقتصادی


چین یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد
چین یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد

دولت چین درپی اعمال راهکارهایی برای جلوگیری از رکود شدید اقتصادی در آن کشور است.

رسانه های چین گزارش می دهند که دولت آن کشور از بانیان طرحهای عمرانی خواسته است تا پایان سال جاری میلادی طرحهای عمرانی خود را به دولت ارائه دهند. میزان سرمایه گذاری در پروژه هایی چون جاده سازی، پل سازی و مسکن سازی در چین به پایینترین حد خود طی دهۀ اخیر رسیده است.

تازه ترین برآوردها حاکی از آن است که چین- دومین اقتصاد بزرگ جهان- رویاروی ششمین فصل رکود اقتصادی طی یک سال و نیم اخیر قرار گرفته است.

یکی از مقامهای دولتی چین می گوید رشد اقتصادی آن کشور، به نفع نرخ ارز تمامی کشورهای منطقه خواهد بود؛ چرا که اقتصاد این کشورها به شدت به چین وابسته است.

برخی اقتصاددانان برآنند که رکود اقتصادی در چین جدی است و درصورت تداوم شرایط کنونی، تورم در آن کشور بیشتر خواهد شد و از این روی است که دولت چین می کوشد با اعمال سیاستهای محتاطانه، از امکان وقوع رکود سریع اقتصادی بکاهد.

تحلیلگران اقتصاد چین پیش بینی می کنند که دولت آن کشور فعلا اجرای طرحهای عمرانی تازه را آغاز نکند و کلنگ طرحهایی را برزمین بزند که در دستور کار برنامۀ پنج سالۀ ساخت و ساز آن کشور قرار دارند.

ماه گذشته برای دومین ماه متوالی درقیاس با همین زمان درسال گذشته، بهای مسکن در چین افت کرد.

طی چهار ماه اول سال جاری میلادی، دولت مرکزی چین بیست و شش درصد بیش از چهار ماه اول سال گذشته خرج کرده است. تنها یک مورد- هزینه های رفت و آمد- طی چهار ماه نخست سال جاری در مقایسه با چهارماه اول سال ۲۰۰۹- سه سال پیش- هشتاد و چهار درصد افزایش نشان می دهد.

گفتنی است که طی دهۀ اول قرن بیست و یکم، میزان رشد اقتصادی چین به طور متوسط بیش از ده درصد بوده است. با این همه، نخست وزیر آن کشور گفته است که کشورش باید پذیرای رشد اقتصادی اندکتر و اصلاحات سیاسی باشد تا اقتصاد آن کشور از تزلزل دور بماند و ثروت به شیوه ای عادلانه تر در آن توزیع شود.
XS
SM
MD
LG