لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

چین خواستار روابط «بدون تنش» با هند شد


اجلاس آسه‌آن در جاکارتا، پایتخت اندونزی. ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۳.
اجلاس آسه‌آن در جاکارتا، پایتخت اندونزی. ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۳.

در حالی که دو همسایه آسیایی به دنبال راه‌هایی برای کاهش تنش‌های نظامی در امتداد مرزهای خود هستند، وزیر امور خارجه چین در دیدار با همتای هندی خود خواستار برقراری روابط پایدار شد.

به گفته وزارت خارجه چین، وانگ یی، وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس آسه‌آن در جاکارتا، پایتخت اندونزی، به سوبرامانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، گفت که دو کشور در روابط خود به جای سوءظن، به حمایت متقابل نیاز دارند.

هند و چین مرز مشترکی به طول ۳۸۰۰ کیلومتر دارند که محدوده بیشتر آن مشخص نیست و در سال ۱۹۶۲ یک جنگ کوتاه اما خونین بین ارتش دو کشور در گرفت.

روابط پس از یک سری توافقات مرزی از دهه ۱۹۹۰، بهبود یافت و چین اکنون دومین شریک تجاری بزرگ هند است.

با این حال، در سال ۲۰۲۰، پس از کشته شدن بیست سرباز هندی و چهار سرباز چینی در درگیری‌های مرزی، هر دو اقدام به تقویت مواضع و استقرار تعداد زیادی نیرو و تجهیزات در امتداد مرزهای خود کردند.

چندین دور گفتگوهای نظامی و دیپلماتیک به کاهش تنش مرزی بین دو ارتش کمک کرده ، اما دهلی نو وضعیت در مرز را شکننده و خطرناک توصیف کرده است.

وانگ در جریان دیدار روز جمعه خود به جیشانکار گفت: چین و هند باید همسو برای یافتن راه‌حلی با هدف پایان دادن به تنش‌های مرزی که مورد قبول طرفین باشد، حرکت کنند

او گفت که هند و چین نباید اجازه دهند که روابط کلی آنها تحت تاثیر اینگونه مسائل قرار گیرد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه چین اعلام کرد دو طرف توافق کردند که دور بعدی مذاکرات در مورد مسائل مرزی در سطح فرماندهان نظامی در آینده برگزار شود.

دهلی نو از سال ۲۰۲۰، نظارت بر شرکت‌های چینی و سرمایه‌گذاری آنها در هند را تشدید کرده و بیش از ۳۰۰ اپلیکیشن چینی از جمله «تیک‌تاک» را ممنوع کرده است.

وانگ در مورد محدودیت‌های اخیر هند علیه شرکت‌های چینی، خواستار ایجاد محیط تجاری منصفانه، شفاف و بدون تبعیض برای شرکت‌های چینی شد.

XS
SM
MD
LG