لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

محاکمه چهار مقام پليس چين در ارتباط با قتل بازرگان بريتانيايی


چهار مقام پليس چين روز جمعه به اتهام کمک به همسر مقام بلندپایه حزب کمونیست کشور برای سرپوش گذاشتن بر ماجرای قتل بازرگان انگليسی، در دادگاه شهر شرقی «هه فی» حاضر شدند.

کشته شدن یک بازرگان بریتانیايی در چین و اتهام همسر یک مقام بلندپایه حزب کمونیست کشور به قتل بازرگان، به یک رسوايی سیاسی در آن کشور منجر شده است.

روز پنجشنبه در چین اعلام شد در جریان محاکمه متهم که یک روز به درازا کشیده شد وی نتوانسته است بیگناهی خود را اثبات کند و بزودی رأی دادگاه در مورد اين پرونده صادر خواهد شد.

تلویزیون دولتی چین تصاویر ویدیویی را از داخل دادگاه در شهر شرقی «هه فی» پخش کرد ، و مقامات دادگاه هیچ اطلاعی از زمان صدور حکم ندادند. اما گفتند خانم «گو کايلای» مسولیت در مرگ «نیل هیوود» شریک انگلیسی تجاری خود را انکار نکرد.

سخنگوی دادگاه گفت متهم، هیوود را با همدستی پیشخدمت خانواده که او هم تحت حاکمه قرار دارد، کشته است.

به گفته سخنگوی دادگاه، در طول محاکمه، «گو کايلای» درحال خوب و وضعیت ثابت روحی بود و دادگاه در دوره تنفس و تعطیلی همه مدارک را رسیدگی و با درنظر گرفتن استدلال دوطرف و طبق قانون رای صادر میشود و تاریخ آن در زمان دیگری اعلام خواهد شد.

سخنگو افزود: وکیل مدافع متهم استدلال میکند موکلش تنها تاحدی مسول است و این برداشت را داشته که هیوود بر سر اختلاف مالی قصد تهدید و صدمه به وی را داشته است. وکیل مدافع باور دارد که قربانی نيز بخشاً بخاطر راه انداختن ماجرا مسول است و «گو کايلای» به نسبت افراد عادی، توانایی کنترل خود را نداشته و مرتکب جنایت شده و دادگاه باید دفاع وکیل مدافع را بررسی کند.

هیچ مدرکی برای عموم فاش نشده اما خبرگزاری دولتی شین هوا میگوید مدارک موجود محکم و انکارناپذیر است.
XS
SM
MD
LG