لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

هشدار سازمان‌های اطلاعاتی «پنج چشم»: چین از مربیان غربی برای آموزش نظامیان خود استفاده می‌کند


نهادهای اطلاعاتی پنج کشور غربی روز چهارشنبه هشدار دادند که حکومت چین در حال دور زدن تدابیری است که برای جلوگیری از استخدام خلبانان و پرسنل دیگر نظامی فعلی و سابق غربی برای آموزش نظامیان چین در نظر گرفته شده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، و نیوزیلند، که از آنها به عنوان گروه «پنج چشم» یاد می‌شود، در بولتن مشترکی اعلام کردند که این افراد غربی که به استخدام ارتش چین درآمده‌اند ممکن است خطر درگیری در آینده و بازدارنگی این کشورها را کاهش دهند.

این تازه‌ترین هشدار نهادهای اطلاعاتی این پنج کشور متحد انگلیسی‌زبان در مورد جاسوسی مستقیم چین است.

چین در حوزه حملات سایبری و سرقت مالکیت معنی نیز فعالیت دارد.

طبق این گزارش سفارت چین در واشنگتن به درخواست‌ها برای اظهارنظر در این باره پاسخی نداد.

چین روز شنبه پنجم خرداد به رزمایش دو روزه خود در تنگه تایوان پایان داد. در این رزمایش چین با استفاده از موشک‌های واقعی و بمب‌افکن‌ها و نیروی دریایی حمله به تایوان را شبیه‌سازی کرد.

در این رزمایش بمب‌افکن‌ها با قرار گرفتن در موقعیت عملیاتی چندین حمله تمرینی را با هماهنگی ناوهای نیروی دریایی در آب‌های شرق تایوان انجام دادند تا توانایی چین را در «تسخیر قدرت» و کنترل مناطق مهم تایوان به نمایش بگذارند.

به گفته تایوان در این رزمایش ۴۶ فروند از هواپیماهای چینی از خط میانی تنگه تایوان، که قبلا به عنوان مرز غیررسمی طرفین تعریف شده بود، عبور کردند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG