لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

مصر و چین بر اولویت ایمنی و امنیت کشتیرانی در دریای سرخ تاکید کردند


 وزیر امور خارجه چین در دیدار با رئیس جمهوری مصر. آرشیو
وزیر امور خارجه چین در دیدار با رئیس جمهوری مصر. آرشیو

مصر و چین، روز یکشنبه ۲۴ دی، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که دو کشور از نزدیک تحولات دریای سرخ را با تمرکز بر اولویت تضمین ایمنی و امنیت دریانوردی دنبال می‌کنند.

این بیانیه افزود که دو کشور ضمن ابراز نگرانی از گسترش درگیری در منطقه بر اهمیت تلاش برای توقف حملات حوثی‌‌ها تاکید می‌کنند.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در یک کنفرانس مطبوعاتی در قاهره پس از دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، خواستار پایان دادن به حملات به کشتی‌های غیرنظامی در دریای سرخ شد، اما اشاره‌ای به حوثی‌های مورد حمایت حکومت ایران که مسئول این حملات هستند، نکرد.

وانگ علناً از حملات هوایی ایالات متحده و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها در یمن انتقاد نکرد اما گفت لازم است همه طرف‌ها به طور مشترک ایمنی آبراه‌های دریای سرخ را طبق قانون حفظ کنند و به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای دو طرف دریای سرخ از جمله یمن احترام گذاشته شود.

ایالات متحده بارها به حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی هشدار داد که از تلاش برای گسترش تنش و حملات به کشتی‌های تجاری اجتناب کنند.

به گفته پنتاگون حوثی‌ها از ۲۸ آبان، ۲۷ کشتی تجاری را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه گفت آمریکا یک «پیام خصوصی» را به ایران درباره حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی که مسئول حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ هستند، ارسال کرده است.

بایدن قبل از عزیمت به محل اقامت ریاست جمهوری در کمپ دیوید به خبرنگاران گفت: «ما آن [پیام] را به صورت خصوصی ارسال کردیم و از آمادگی کامل خود اطمینان داریم.»

پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت اگر حوثی‌ها به رفتار مخرب خود در دریای سرخ و تهدید کشتیرانی بین‌المللی و تجارت جهانی ادامه دهند، مطمئن باشند که دوباره به آنها پاسخ خواهیم داد، ارتش آمریکا بامداد شنبه مواضع این گروه را در یمن مورد حمله قرار داد.

وزیر خارجه بریتانیا نیز روز شنبه بار دیگر به حوثی‌ها در یمن هشدار داد که اگر کشتیرانی آزاد در دریای سرخ را تهدید کنند، لندن به اهداف این گروه در آن کشور حمله خواهد کرد.

بریتانیا و ایالات متحده روز جمعه ۲۲ دی، با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به دهها موضع مورد استفاده حوثی‌ها در مناطق مختلف یمن حمله کردند.

پس از این حملات ۱۰ کشور ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، و کره جنوبی، با انتشار بیانیه‌ای مشترک با اشاره به بیانیه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفتند: آمریکا و بریتانیا با پشتیبانی هلند، کانادا، بحرین، و استرالیا «در پاسخ به حملات مستمر غیرقانونی، خطرناک، و بی‌ثبات‌کننده حوثی‌ها» حملات مشترکی علیه مواضع آنها در یمن انجام دادند.

آنها هدف از این حملات «دقیق» را مختل‌کردن و تضعیف توانایی حوثی‌ها برای تهدید تجارت جهانی و جان دریانوردان در دریای سرخ دانستند و افزودند: «هدف ما همچنان کاهش تنش‌ها و بازگشت ثبات در دریای سرخ است اما اجازه دهید پیام‌مان واضح باشد: در دفاع از جان‌ها و حمایت از جریان آزاد تجارت در یکی از حیاتی‌ترین آبراه‌های جهان در مقابل تهدیدهای مستمر، تردید نخواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG