لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

دیوید کامرون به حوثی‌ها در مورد تهدید کشتیرانی آزاد در دریای سرخ هشدار داد


دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا. آرشیو
دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا. آرشیو

وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه ۲۳ دی، به حوثی‌ها در یمن هشدار داد که اگر کشتیرانی آزاد در دریای سرخ را تهدید کنند، لندن به اهداف این گروه در آن کشور حمله خواهد کرد.

دیوید کامرون در یادداشتی که در روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف»‌ نوشت، تاکید کرد که لندن همواره از آزادی کشتیرانی دفاع خواهد کرد و افزود: آماده خواهیم بود که از سخنان خود در عمل حمایت کنیم.

وزیر خارجه بریتانیا نسبت به پیامد حملات حوثی‌ها در دریای سرخ و تنگه باب المندب هشدار داد و نوشت که این موضوع باعث افزایش قیمت ها در بریتانیا و همچنین در جهان خواهد شد.

بریتانیا و ایالات متحده روز جمعه ۲۲ دی، با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به دهها موضع مورد استفاده حوثی‌ها در مناطق مختلف یمن حمله کردند.

پیش از این، گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، به جمهوری اسلامی هشدار داده بود که «کاسه صبر جهان در حال لبریز شدن است.»

او در مصاحبه‌ای با دیلی تلگراف که روز شنبه منتشر شد، گفت: حکومت ایران باید از حوثی‌ها، حزب‌الله لبنان، و دیگر گروه‌های نیابتی‌اش در عراق و سوریه بخواهد که فورا دست از اقدامات‌شان بردارند.

وزیر دفاع بریتانیا با تاکید بر این که جهان شاهد اقدامات جمهوری اسلامی و به‌ویژه حوثی‌ها است، هشدار داد این اقدامات «اصلا نتیجه مثبتی نخواهد داشت.»

به گفته او، نمی‌توان به «اراذل و اوباش» اجازه داد کشتی‌های بین‌المللی را مورد اذیت و آزار قرار دهند.

دیلی تلگراف روز چهارشنبه ۲۰ دی‌، در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیبا کنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر فعالیت‌های آنها نظارت دارد.

سخنان مقامات بریتانیایی در شرایطی ابراز شده اند که ارتش آمریکا بامداد شنبه به مواضع حوثی‌ها در یمن حمله کرد.

این حمله پس از آن انجام شد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه گفت اگر حوثی‌ها به رفتار مخرب خود در دریای سرخ و تهدید کشتیرانی بین‌المللی و تجارت جهانی ادامه دهند، مطمئن باشند که دوباره به آنها پاسخ خواهیم داد.

در همین حال، به نوشته رویترز، حوثی‌ها روز شنبه و پس از حمله ایالات متحده در بامداد همین روز تهدید کردند که پاسخ قوی و مؤثری خواهند داد.

مقام های این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی تهدیدهای مشابهی را در روز جمعه عنوان کرده بودند.

XS
SM
MD
LG