لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

چین از پیشرفت‌های تازه در مذاکرات اتمی ایران ابراز رضایت کرد


جان کری، وزیر خارجه آمریکا (راست) و وانگ یی، وزیر خارجه چین (راست)
جان کری، وزیر خارجه آمریکا (راست) و وانگ یی، وزیر خارجه چین (راست)

وانگ یی، وزیر خارجه چین، روز پنجشنبه (۱۸ تیرماه) گفت پکن از وقوع پیشرفت‌های نو در تازه‌ترین دور مذاکرات اتمی ایران، خرسند است.

به گزارش خبرگزاری شین هوا، آقای وانگ این اظهارات را در گفت‌وگوی تلفنی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا ابراز کرد. هدف کری از تماس تلفنی با همتای چینی‌اش، ارائه توضیحات درباره تازه‌ترین تحولات در جریان مذاکرات و همچنین قدردانی از اهمیت نقش چین در این میان بود.

وانگ، که برای شرکت در نشست سالانه بریکس به روسیه سفر کرده گفت: «چین در مذاکرات اتمی ایران نقش سازنده ای ایفا کرده است.» او گفت کشورش آماده همکاری با تمام طرف‌هاست تا در اسرع وقت توافق حاصل شود.

جان کری در این گفت‌و‌گو با وانگ یی، درباره مسائل کلیدی مذاکرات اتمی میان ایران و کشورهای۱+۵نیز تبادل نظر کرد.

مهلت رسیدن به توافق جامع اتمی میان نمایندگان ایران و قدرت های جهانی موسوم به کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان) در نتیجه باقی ماندن اختلافات تاکنون چند بار تمدید شده است.

گفته می شود اختلافات اساسی میان طرفین بر سر بازرسی از تاسیسات غیراتمی و نظامی ایران، لغو تحریم‌ها و نحوه راستی‌آزمایی تعهدات ایران در جریان اجرای توافق است.

ایران در دور جدید مذاکرات خواسته جدیدی مطرح کرده و خواستار لغو تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

دیپلمات‌های شرکت‌کننده در مذاکرات وین پیشتر ابراز امیدواری کرده بودند که روز پنجشنبه پیشرفت چشمگیری در مذاکرات و رسیدن به توافق جامع حاصل شود.

XS
SM
MD
LG