لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۸

رئیس پیشین سازمان امنیت چین به اتهام فساد بازداشت شد


ژو یونکانگ در جریان کنگره ۱۸ حزب کمونیست، پکن. ۱۴نوامبر ۲۰۱۲

به گزارش رویترز، مقام های چینی رئیس پیشین امنیت داخلی چین را دستگیر و از حزب کمونیست اخراج کردند. ژو یونکانگ با اتهام هایی از گرفتن رشوه تا افشای اطلاعات محرمانه روبروست و قرار است در دادگاه محاکمه شود.

ژو که ۷۱ ساله است، اکنون بلندپایه ترین مقام چینی ست که در مبارزه شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین با فساد دستگیر شده است.

او همچنین بلندپایه ترین مقامی ست که از زمان به قدرت رسیدن کمونیست ها در ۱۹۴۹ در یک رسوایی رشوه خواری درگیر شده و نیز بالاترین مقامی ست که از زمان سقوط گروه چهار نفری در سال ۱۹۷۶ و انقلاب فرهنگی محاکمه می شود.

خبرگزاری شین هوا نیمه شب جمعه به شنبه به وقت چین اعلام کرد که پولیت بورو ، یا هیئت عالی تصمیم گیری حزب کمونیست حاکم چین، پرونده ژو را به مقام های قضایی تسلیم کرده است.

حزب کمونیست، تفحص درمورد ژو را، که از مقتدر ترین سیاست مداران چین در دهه اخیر به شمار می رود، از ماه ژوییه و در پی زمزمه ها و گمان زنی هایی درمورد او آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، «در تحقیقات روشن شد که ژو اصول سیاسی، تشکیلاتی و محرمانه گی حزب را بشدت نقض کرده است.»

« او از مقام خود برای منافع شخصی خود استفاده کرده و برای خود و خانواده اش رشوه های کلان اخذ کرده است.»

« او از قدرت خود برای کمک به خویشان، معشوقه ها و دوستانش سوء استفاده کرده و از شرکت ها مبالغ هنگفتی کسب کرده که زیان های شدیدی به دارایی های دولتی زده است. »

خبرگزاری چین افزوده است که ژو همچنین اسرار حزب و دولت را فاش کرده و برای خود و نزدیکانش پول و ملک کسب کرده است.

خبرگزاری شین هوا همچنین با ذکر اتهامی که معمولا برای بی آبرو کردن مسئولان مغضوب به کار می رود، گفته است که او با عده ای از زنان رابطه داشته و از قدرت خود برای دست یابی به«سکس و پول» استفاده کرده است.

اعضای حزب کمونیست حق داشتن رابطه بیرون از ازدواج با زنان ندارند.

رئیس جمهوری چین، مانند اسلاف خود هشدارداده است که فساد به چنان وضعیت وخیمی رسیده که بقای حزب را به خطر انداخته است.

روزنامه خلق در وب سایت خود نوشت: «فساد غده ایست که سلامت حزب را می فرساید و بریدن قطعی آن برای حفظ شخصیت، هدف ها و رهبری حزب ضروری ست که سبب تحکیم قدرت حزب و مبنای اجرای قدرت می شود.»

از بیش از یک سال پیش تاکنون ژو در هیچ جمعی دیده نشده است.

ژو بین، پسر او و عده ای از یارانش نیز در ماه های اخیر تحت بازجویی و تحقیق قرار داشته اند.

ژو یونکانگ در سال ۲۰۰۷ به عضویت کمیته دائمی پولیت بورو درآمد. او هم زمان ریاست کمیته مرکزی امور سیاسی و حقوقی را که بر اجرای قانون و نظم نظارت می کند برعهده داشت. در دوران او دستگاه امنیتی گسترش یافت و بودجه آن از هزینه نظامی چین بالاتر رفت. «دشمن ناراضیان» لقبی بود که اندکی پس از رسیدن به این مقام بر او گذاشتند.

هنوز معلوم نیست که دادگاه او به صورت علنی برگزار می شود یا خیر.

رویترز می نویسد کارشناسان حقوقی می گویند در صورت محاکمه علنی، حزب با خطر افشای اسرار دولتی روبرو خواهد شد.

رئیس جمهوری چین مبارزه با رشوه خواری را تم مرکزی حکومت خود قرار داده و وعده داده است که این مبارزه نه تنها مأموران دون و میان پایه ، بلکه ببرها – یا مقام های بالا- را نیز شامل خواهد شد. اقدام های ضد فساد شین به ارتش نیز رسیده است.

XS
SM
MD
LG