لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

ژنرال ارشد چینی به اتهام فساد بازداشت شد


ژنرال زو سایهو در مراسم اختتام کنگره خلق چین، ۱۴ مارس ۲۰۱۴
ژنرال زو سایهو در مراسم اختتام کنگره خلق چین، ۱۴ مارس ۲۰۱۴
بنا به گزارش های رسیده از چین، ژنرال زو سایهو، معاون پیشین کمیسیون مرکزی ارتش چین که یکی از قدرتمند ترین نهادهای دولتی چین است، روز شنبه از بستر بیماری در بیمارستان توقیف و به بازداشت برده شد. همسر، دختر و منشی شخصی او نیز در همان روز دستگیر و بازداشت شدند.

منابع مطلع می گویند این بازداشت با مسئله سرهنگ گو جونشان، افسر ارتش آزادی بخش خلق چین، که از سال ۲۰۱۲ زندانی ست، مربوط است.

ویلی لام، کارشناس هنگ کنگی مسائل چین به بخش ماندارین صدای آمریکا می گوید «بازداشت زو می تواند موجی از تزلزل در ارتش بوجود آورد. اما زی جین پینگ رهبر چین نمی خواهد و نمی تواند ده ها تن از افسران ارشد و میانی را که برای رسیدن به مقام و درجه به او رشوه پرداخته اند، تنبیه کند».

او گفت:«زی جین پینگ نمی تواند بخش اعظم افسران ارشدی را که از ژنرال زو عنوان یا درجه خریده اند، مورد تحقیق و تفحص قرار دهد. اگر یادمان باشد در مورد زو یونگ کانگ هم کمیته مرکزی انضباطی تقریبا همه کسانی را که با او مربوط بودند بازداشت کرد.». او افزود:« اما درحال حاضر می گویند از میان همه کسانی که به زو سیهان نزدیک بوده یا به او رشوه داده اند تنها عده کمی دستگیر شده اند. به علاوه زی جین پینگ به حمایت ارتش نیازمند است. هرچند که اخیرا کنترل او بر ارتش تحکیم شده است. و از آنجا که ارتش آزادی بخش خلق چین منبع مهم قدرت او به شمار می رود، بنابراین نمی تواند در اقداماتش علیه فساد کار زیادی بکند.»

زو یونگ کانگ از افسران ارشد پیشین حزب کمونیست چین است که می گویند در یک پرونده جداگانه فساد متهم اصلی بوده است. رسما علیه او اعلام جرم نشده اما گمان می رود در بازداشت باشد.

زو بالاترین مقام ارتشی است که در مبارزه ضد فساد زی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گرفتار می شود. به گفته منابع خبری او در حال مداوای بیماری سرطان مثانه است که می تواند او را از محکومیت معاف کند.
XS
SM
MD
LG