لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

آغاز روند دادرسی سه فعال مدنی شاخص چین


تصویری از مقابل دادگاه جینان در چین، اوت ۲۰۱۳، عکس از آرشیو
تصویری از مقابل دادگاه جینان در چین، اوت ۲۰۱۳، عکس از آرشیو

منتقدان دولت چین معتقدند که پکن اجازه فعالیت سیاسی را به گروه ها و شهروندان گوناگون نمی دهد، چون اداره کشور با تنها یک حزب فعال، ساده تر است.

نخستین جلسه محاکمه سه فعال مدنی چین که تحت پی گرد قانونی قرار گرفته اند، روز دوشنبه تشکیل شد.

شماری از فعالان حقوق بشر چین می گویند اتهامات وارده به این سه فعال مدنی ساختگی است و تنها تلاش پکن را برای محدود کردن فعالان سیاسی منعکس می کند، به ویژه فعالانی که مثل این سه نفر، خواهان پاسخگویی سیاسی دولت چین باشند.

لیو پینگ، وی ژونگپینگ، و لی سیهوآ به اتهام انتشار عکسی که در مقابل ساختمانی مسکونی گرفته شده تحت پی گرد قرار گرفته اند. آنان در این عکس پلاکاردهایی را در دست دارند که در آنها از مقامهای چین خواسته شده تا دارایی های خود را افشا کنند.

فعالان حقوق بشر چین می گویند عملکرد پکن قانونی یا انسانی نیست و دولت چین برای حقوق مردم ارزش قائل نمی شود.

این سه متهم در جنبشی به نام «جنبش نوین شهروندان» نام دارد و گروهی است که خواهان شفافیت و پاسخگویی بیشتر نهادها و مقام های دولتی آن کشور است.

آیی زیائومینگ، فیلمساز مستقل و فعال مدنی چینی، می گوید دادگاه روز دوشنبه تلاشی است برای ترساندن تمامی فعالان این جنبش.

جنبش نوین شهروندان خواستار آن شده تا دولت چین مدافع حقوق شهروندان باشد و به مفاد قانون اساسی آن کشور عمل کند و از مقام های دولتی خواسته تا فهرست دارایی های خود را منتشر کنند.

فعالان حقوق بشر و منتقدان پکن می گویند اداره کشور برای دولت چین در حالتی که تنها یک حزب سیاسی در کشور اجازه فعالیت داشته باشد، ساده تر است و از این روی است که دولت چین فعالیت های احزاب سیاسی دیگر را محدود یا ناممکن می کند.

شماری از فعالان سیاسی شهروندانی عادی هستند که خواهان مشارکت در اداره کشورند و برای کنگره مردم نامزد نمایندگی می شوند، اما دولت چین با اشکال تراشی و ایجاد مانع در سر راهشان، اجازه نمی دهد که مشارکت سیاسی داشته باشند.

شماری از فعالان مدنی برای نشان دادن حمایت خود از سه متهمی که روز دوشنبه به دادگاه احضار شده اند، به زینیو(محل تشکیل دادگاه) سفر کردند، اما توسط پلیس از پیرامون دادگاه رانده شدند و چند نفری که دست به اعتراض زدند، بازداشت شدند.

اگر این سه فعال سیاسی محکوم شوند، پنج سال حبس در انتظار آنها خواهد بود. نخستین جلسه دادرسی روز دوشنبه تشکیل شده و روند دادرسی ادامه می یابد.

برخی منتقدان دولت چین معتقدند که تشکیل این دادگاه و محاکمه این سه فعال مدنی، بر میزان محبوبیت آنها خواهد افزود و شمار بیشتری را با کوشش های فعالان و گروه های مدنی و حقوق بشر آشنا خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG