لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

بو شیلای اجازه فرجامخواهی دارد


دادگاه در چین اعلام کرد بو شیلای، سیاستمدار آبروباخته و محکوم شده، اجازه دارد از محکومیت خود در زمینه های ارتشاء، اختلاس و سوء استفاده از قدرت، تقاضای فرجام کند.

روز چهارشنبه دادگاه عالی شاندونگ در شرق چین طی بیانیه ای اعلام کرد بو شیلای از «پذیرفتن تصمیم دادگاه» - محکومیت حبس ابد - سر باز زده است.
بیانیه روشن نکرده است که دادگاه چه زمانی تقاضای فرجام بو شیلای را مورد رسیدگی قرار خواهد داد، اما ناظران می گویند بعید است چنین فرجامخواهی نتیجه ای داشته باشد، زیرا رهبران ارشد چین درباره سرنوشت بو شیلای تصمیم خود را گرفته اند.

بو شیلای پذیرفته که برخی از کارهایش نادرست بوده است، اما بیشتر اتهام ها علیه خویش را در دادگاه انکار کرد. محاکمه ۵ روزه بو شیلای در چین توجه بسیاری را به خود جلب کرد.
بو شیلای قبل از این رسوایی، یکی از رهبران ارشد و فرهمند دفتر مرکزی حزب کمونیست، و رهبر حزب در شهر بزرگ چانگکینگ به شمار می رفت.

بو شیلای ۶۴ ساله سال گذشته بعد از پناهنده شدن رئیس پلیس شهر به کنسولگری آمریکا و ارائه شواهدی مبنی بر دست داشتن همسر بو شیلای در قتل یک بازرگان بریتانیایی در سال ۲۰۱۱ - از همه مقامهای خود برکنار و بازداشت شد.

گو کایلای - همسر بو شیلای - بعداً در دادگاهی به قتل نیل هیوود، دوست خانوادگی شان بر سر اختلاف مالی، به مجازات تعلیقی اعدام محکوم شد، و بقیه عمر را در زندان خواهد گذراند.

اتهام سوء استفاده از قدرت علیه بو شیلای به این دلیل اقامه شده که وی از اطلاع دادن قتل هیوود توسط همسرش به مقامات خودداری کرده بود. بو شیلای همچنین به دریافت رشوه های کلان در طول زندگی سیاسی اش متهم شده است.
XS
SM
MD
LG