لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

جان کری: کره شمالی باید غیر اتمی شود


جان کری وزیر امور خارجه امریکا گفت ایالات متحده، چین، ژاپن، و کره جنوبی متفقاً تاکید دارند که کره شمالی باید غیر اتمی شود.

آقای کری این سخنان را روز دوشنبه بعد از ملاقات با ونگ یی وزیر امور خارجه چین در برونی ایراد کرد. وی افزود یگانه راه اطمینان از صلح و ثبات در منطقه انجام تعهدات کره شمالی در مذاکرات شش جانبه برای غیر اتمی کردن این کشوراست:
«وضع منطقه با غیر اتمی شدن و احتمال برقراری روابط عادی بهتر می شود، نه فقط بین کره جنوبی و کره شمالی، بلکه بین ایالات متحده و کره شمالی یا چین و کره شمالی»
آقای کری روز دوشنبه همچنین با وزاری امور خارجه ژاپن و کره جنوبی، به عنوان بخشی از اجتماع دو روزه «آ سه آن» (ملل آسیای جنوب شرقی) ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه امریکا قبل از آن نیز خواهان حل مناقشه سریع بر سر دریای جنوب چین در منطقه شد.
وزیر امور خارجه امریکا گفت ایالات متحده منافع مهمی در تامین صلح، امنیت و کشتیرانی آزاد در دریای جنوب چین دارد، که چند کشور حوضۀ آن بر سر حاکمیت در آن اختلاف دارند.

روز یکشنبه آلبرت دل روساریو وزیر امور خارجه فیلیپین چین را دوباره به دلیل آنچه «افزایش توان نظامی به هدف کنترل منابع انرژی و ماهیگیری بر مهمترین قسمت دریای جنوب چین» مورد انتقاد قرار داد.
آقای کری روز سه شنبه با احمد دوات اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به منظور مذاکره درباره سوریه ملاقات می کند.

در ملاقات کری با لاوروف موضع روسیه در عدم تحول اسنودن به امریکا نیز مطرح خواهد شد. اسنودن به اتهام جاسوسی و فاش کردن اسناد محرمانه در امریکا تحت تعقیب است.

کره شمالی در هفته های اخیر پیشنهاد از سر گیری مذاکراتی را داده که تا سال ۲۰۰۸ انجام می شد و بعد از انجام آزمایش اتمی سال ۲۰۰۹ آن را قطع کرد.
XS
SM
MD
LG