لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

برپایه انتشار عکس‌های ماهواره‌ای جدید؛ چین احتمالا نیروهای نظامی در نزدیکی هنگ‌کنگ مستقر کرده است


عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد افراد و ماشین‌هایی که به نظر نظامی می‌رسند، در یک مجموعه ورزشی در شهر شن‌ژن مستقر شده‌اند.

براساس عکس‌هایی که از سوی موسسه «ماکسار ورلد ویو» جمع‌آوری شده، حدود ۵۰۰ ماشین دور یک زمین فوتبال در استادیوم شهر شن‌ژن مستقر شده‌اند.

استقرار این نیروها، نگرانی‌ها را از دخالت احتمالی نظامی چین در هنگ‌کنگ افزایش داده است.

با این حال رسانه‌های دولتی چین گفته‌اند که استقرار این نیروها مربوط به یک برنامه تمرین نظامی است که از پیش برنامه‌ریزی شده و ارتباطی با ناآرامی‌هال در هنگ‌کنگ ندارد.

پیشتر پرزیدنت ترامپ در توییتی نوشته بود که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که دولت چین تعدادنیروهای نظامی خود را در مرز با هنگ‌کنگ افزایش داده است.

مردم هنگ کنگ اعتراض خود را دو ماه پیش آغاز کردند. آنها ابتدا به تلاش دولت هنگ کنگ برای تصویب لایحه‌ای که اجازه استرداد متهمان به چین را می‌داد، اعتراض کردند. با اعتراض مردم، این لایحه پس گرفته شد و اعتراضات به دخالت های چین ادامه یافت. آنها خواستار اصلاحات دموکراتیک و برکناری خانم «کری لم» رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند.

این اعتراض‌ها که با خشونت هم همراه بود، طی روزهای گذشته به فرودگاه هنگ‌کنگ هم کشیده و باعث تعطیلی دو روزه آن شد.

میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد از مسئولان هنگ‌ کنگ درخواست کرد که خویشتن‌داری پیشه کنند و خواستار بررسی «بی‌طرفانه و فوری» درباره اعمال خشونت علیه معترضان شد.

با این حال دولت چین، اعتراض‌ها به نحوه برخورد پلیس را رد کرده و گفته است که معترضان در هنگ‌کنگ «تمایل به استفاده از تروریسم» دارند. چین همچنین ایالات متحده را متهم می‌کند که در این اعتراض‌ها دست داشته است.

هنگ کنگ دولت‌شهر است و تا سال ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود و از آن زمان به چین بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG