لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

چین از عصر جدیدی در مناسبات با افریقا خبر می دهد


وزیر بازرگانی چین آغاز عصر جدیدی از تجارت و همکاری اقتصادی با افریقا را وعده می دهد.

در حالی که وزیران ۵۰ کشور افریقایی برای شرکت در مجمع دو روزه همکاری چین – افریقا وارد پکن شدند، چن دمینگ روز چهارشنبه در مقاله ای در روزنامه چاینا دیلی نوشت تجارت دو جانبه چین با آفریقا در سال ۲۰۱۱ به سطح بی سابقه ۱۶۶ میلیارد دلار رسید، و میزان سرمایه گذاری چین در افریقا تا پایان سال گذشته به ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در آیین گشایش مجمع حضور یافت. وی مشارکت چین در افریقا را ستود و گفت سرمایه گذاری چین نقش مهمی در کمک به این قاره در دست یابی به هدف های توسعه هزاره بازی می کند.

اما حضور چین در افریقا موجب بروز نگرانی هایی در مورد سوء استفاده از کارگران و فساد شده است. برخی مقامات در واشنگتن نیز چین را متهم کرده اند هیچ شرطی برای سرمایه گذاری در کشورهایی که حقوق بشر را نقض می کنند قائل نمی شود.

وزیر بازرگانی چین در مقاله خود در چاینا دیلی اصرار می کند که همکاری اقتصادی به سود چین و افریقا است. در عین حال وعده می دهد چین شرکت ها را ترغیب خواهد کرد به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند و توجه بیشتری به حفاظت از محیط زیست و پروژه های بادوام نشان دهند.
XS
SM
MD
LG