لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

گفته می شود نجات ۳۳ معدنچی در شيلی تا روز چهارشنبه امکانپذير خواهد شد


گفته می شود نجات ۳۳ معدنچی در شيلی تا روز چهارشنبه امکانپذير خواهد شد
گفته می شود نجات ۳۳ معدنچی در شيلی تا روز چهارشنبه امکانپذير خواهد شد

در شيلی ادامه عمليات موفقيت آميز حفر زمين، روزنه اميدی به روی معدنچيانی که بيش از دو ماه است در زير زمين محبوس مانده اند، گشوده است.

پيش بينی شده است که نجات ۳۳ معدنچی تا روز چهارشنبه، امکانپذير شود.

در منطقه کوپياکوی شيلی، بستگان معدنچيان گرفتار در عمق صدمتری زمين، عمليات حفاری برای نجات آنان را لحظه به لحظه، دنبال می کنند. سباستين پيـنرا، رييس جمهوری شيلی، شنبه شب اظهار داشت تلاش ما از ابتدا اين بود که معدنچيان را به روشی مطمئن و هوشمندانه در کوتاه ترين زمان ممکن و مهمتر از همه -- زنده و سالم -- از زير زمين، بيرون بياوريم.

رييس جمهوری شيلی ابراز اميدواری کرد عمليات نجات بين روزهای سه شنبه تا پنجشنبه آينده، عملی شود. اين تاريخ با توجه به روند عمليات تعيين شده است.

لارنس گالبورن، وزير معادن شيلی با حضور در منطقه گفت پس از تکميل مسير حفره و بازرسی محفظه، امداد توسط دوربين فيلمبرداری، روز چهارشنبه را برای انجام عمليات، در نظر گرفتيم.

به گفته وزير معادن شيلی، به منظور پيشگيری از ريزش سنگ در مسير، دالانی که برای بيرون کشيدن معدنچيان حفر شده است، تيم مهندسی امداد قصد دارد نزديک به صد متر از مسير را با لوله فولادی، پوشش دهد. يک محفظه استوانه ای شکل در مسير حفره به عمق زمين فرستاده می شود تا معدنچيان را به بالا، هدايت کند.

پوشش فولادی در عمق سی تا پنجاه متری کار گذاشته می شود و مانع از آن خواهد شد که در صورت ريزش سنگ، معدنچيان بار ديگر، به دام افتند. وی افزود ديگر قسمت های حفره از ايمنی کافی برخوردار است و نيازی به پوشش فولادی ندارد.

تيم مهندسين پروژه، نجات معدنچيان را بسيار ضعيف دانسته اند با اين حال، تنها از روی محکم کاری و برای جلوگيری از هر گونه رويداد پيش بينی نشده در جريان عمليات، قسمت هايی از مسير را پوشش فولادی داده اند.

همسر رييس جمهوری شيلی با حضور در محل عمليات روحيه بالای معدنچيان را ستود و گفت مردم شيلی بايد از اين معدنچيان درس اميد، ايمان، مناعت، شکيبايی و استقامت بگيرند.

در محل عمليات برای نجات معدنچيان، چادرهايی برای اعضای خانواده های آنان برپا شده که «کمپ هوپ» يا «اردوگاه اميد،» نام گرفته است. بستگان سی و سه معدنچی که بيش از دو ماه است در زير زمين گرفتار شده اند، از اين محل شاهد مراحل اجرای پروژه بی سابقه نجات آنان هستند.

قرار است معدنچيان پس از بيرون آورده شدن برای معاينات کامل پزشکی به بيمارستان محلی کوپياکو، منتقل شوند.

XS
SM
MD
LG