لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۳۲

جامعه بین المللی برای کمک به شیلی بسیج می شود


جامعه بین المللی بسرعت به زمین لرزه نیرومند در شیلی پاسخ داده است.
اتحادیه اروپا پرداخت ۴ میلیون دلار کمک فوری تعهد کرد. رئیس کمیسیون اروپا این پول را «نخستین گام برای کاهش ناراحتیهای مردم و تأمین نیازهای فوری» توصیف کرد.


صیلب سرخ بریتانیا برای حمایت از کوشش های امدادی در شیلی، بیش از ۷۵ هزار دلار از صندوق کمک های اضطراری برداشت کرد. گروه های امداد، از جمله آوکسفام و کودکان را نجات دهید نیز، تیم های اورژانس تشکیل می دهند و در خواست اعانه می کنند.


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از طریق یک سخنگوی این سازمان، همدردی خود را با زلزله زدگان و بازماندگان قربانیان ابراز داشت و گفت او از کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آمریکای لاتین و کارائیب، که دفتر مرکزی آن در سانتیاگو پایتخت شیلی قرار دارد، خواسته است وضع را ارزیابی کند.

رابرت گیتس سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای گفت دولت آمریکا وضعیت و شرایط موجود، از جمله امکان سونامی را از نزدیک زیر نظر دارد و با مردم شیلی ابراز همدردی می کند. در این بیانیه گفته می شود ایالات متحده آماد است به کمک آنها بشتابد.

کمیسر اتحادیه اروپا در زمینه کمک های انساندوستانه می گوید کمیسیون او برای ارزیابی وضع و هماهنگ ساختن پاسخ به فاجعه، با هیأت اتحادیه اروپا در سانتیاگو کار می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا شماره تلفن ویژه ای را برای کسانی که می خواهند اطلاعاتی در باره خانواده و عزیزن خود در شیلی بدست آورند اعلام کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا قرار بود در این هفته بعنوان بخشی از سفری به آمریکای جنوبی به شیلی برود. یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه گفت در مورد تغییر سفر خانم کلینتون هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

XS
SM
MD
LG