لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

سالانه ۱۳۰۰ کودک در آمریکا توسط اسلحه کشته می شوند


به گزارش مقامات بهداشتی آمریکا، سالانه حدود ۱۳۰۰ کودک در آمریکا در اثر خشونت های ناشی از اسلحه جانشان را از دست می دهند.

وبسایت خبری «فیلی دات کام» به نقل از مقامات بهداشتی فدرال آمریکا می نویسد از میان حدود ۱۳۰۰ کودکی که سالانه جانشان را به خشونت های ناشی از اسلحه می بازند، پسرها و سیاه پوستان بیشترین قربانیان را تشکیل می دهند.

بنا به آمار منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری که در ماه جاری در نشریه علمی «پزشکی کودکان» منتشر شده، نیمی از این کودکان در اثر قتل، ۳۸ درصد به خاطر خودکشی، و ۶ درصد نیز به صورت تصادفی جانشان را از دست داده اند.

همچنین به گفته محققان، همچنین سالانه حدود شش هزار کودک در خشونت های ناشی از اسلحه مجروح می شوند.

بر اساس آمارهای منتشر شده میان سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۴، خشونت های ناشی از اسلحه سومین عامل عمده در کشته شدن افراد میان سنین ۱ و ۱۷ بوده است.

به گفته یکی از کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، در مواردی که کودکان به صورت تصادفی جانشان را از دست داده اند، علت اصلی بازی با اسلحه بوده است چراکه در بسیاری موارد، کودکان اسلحه متعلق به والدینشان را یک اسباب‌بازی تلقی می کنند.

دکتر لئوپولدو مالوزی، یک پزشک کودکان در فلوریدا، می گوید این ارقام اشاره دارد به معضلی که «منحصربفرد آمریکا» است. به گفته این پزشک «۹۱ درصد کشتارهای ناشی از اسلحه در کشورهای ثروتمند، در آمریکا رخ می دهد.»

به گفته این پزشک، این ارقام هشداری است که باید منجر به بازبینی در بهداشت عمومی آمریکا شود.

مالوزی با اشاره به قانونی که اختصاص بودجه فدرال برای تحقیقات مربوط به اسلحه را منع کرده گفت مدافعان اسلحه در آمریکا تمام تلاششان را خواهند کرد تا از این بازبینی جلوگیری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG