لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

بروز بحران‌های اجتماعی؛ «کودک‌آزاری» و «اختلافات خانوادگی حاد» همچنان در صدر تماس با اورژانس اجتماعی


کودک آزاری
کودک آزاری

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران بیشترین تماس‌های صورت گرفته با «اورژانس اجتماعی» را مربوط به «کودک‌آزاری» و «اختلافات خانوادگی حاد» اعلام کرد.

مهری سادات موسوی به خبرگزاری «ایلنا» گفته است که اقدام به «خودکشی» نیز در رتبه بعدی تماس‌ها با «اورژانس اجتماعی» قرار دارد.

این اظهارات در حالی است که قوانین مناسب حمایتی از کودکان در ایران وجود ندارد و آمارها در برخی حوزه‌ها همچون کودک‌همسری نیز رو به رشد است.

مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز دوازدهم اسفندماه ۱۴۰۱ گفته بود: «آزارها» از جمله کودک‌آزاری، همسر آزاری و....«جزء بیشترین و مهمترین» تماس‌هایی است که در شهرهای مختلف استان با «اورژانس اجتماعی» گرفته می‌شود.

کودکان کار نیز از مهم‌ترین مجموعه‌های شهروندان زیر ۱۸ سال جامعه هستند که در معرض جدی آزار و خشونت مستقیم قرار دارند.

سوده نجفی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران ۲۱ خرداد ماه سال جاری با استناد به آنچه «آمار غیررسمی» خوانده، مدعی شده بود که بین «۱۴ هزار تا ۷۰ هزار کودک خیابانی» در سطح کشور وجود دارد.

آمار اختلافات خانوادگی نیز در سال‌های اخیر روند فزاینده به خود گرفته است. کارشناسان ریشه بخش قابل توجهی از این اختلافات را مسائل اقتصادی و فشارهای ناشی از تورم و گرانی در کشور عنوان می‌کنند که منجر به افزایش آمار طلاق نیز شده است.

در همین رابطه روزنامه «اعتماد» ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری در گزارشی به بررسی آمار تجمیعی رخدادهای «طلاق، ازدواج و ولادت» در ۱۴ سال گذشته پرداخته و سهم مولفه‌های اقتصادی را در نوسانات آماری در این حوزه پررنگ‌تر از گذشته اعلام کرد.

بر اساس آمار منتشر شده در سال ۱۳۸۷ بیش از ۱۱۰ هزار طلاق ثبت شده بود و در پاییز ۱۴۰۱ این آمار به ۱۴۶ هزار طلاق رسیده است.

آمارها نشان می‌دهد در سال ۱۳۸۷ شاخص فلاکت بیش از ۳۵ درصد و نرخ بیکاری ۱۰/۵ درصد و نرخ تورم ۲۵/۴ درصد بوده که این آمار در پاییز سال ۱۴۰۱ به تورم ۴۴ درصدی و بیکاری ۸ درصدی و شاخص فلاکت ۵۲ درصدی رسیده است.

مجموعه عوامل یاد شده در کنار محدودیت‌های اجتماعی و نوع حکمرانی در نهایت منجر به بالا رفتن میل به «خودکشی» و افزایش آمار در این حوزه شده است.

برهمین اساس ۱۹ شهریور ماه یک روزنامه چاپ تهران در گزارشی به موضوع «خودکشی» در کشور پرداخت و نوشت که در «سرچ» کلمه خودکشی در ایلام رتبه اول، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و همدان در رتبه‌های بعدی قرار دارند و تهران رتبه ۲۴ «سرچ کلمه خودکشی» را به خود اختصاص داده است.

در کنار این گزارش روزنامه «اعتماد»، محمدعلی سلطانی، پژوهشگر در حوزه روانشناسی شبکه‌های اجتماعی، بر اساس داده‌های استخراج شده از فضای مجازی گفته بود: «از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا شهریور ۱۴۰۲ در متون خبری و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آنلاین ۶۱ هزار پست خبری از ۷۱۹ خبرگزاری در رابطه با خودکشی تولید شده است.»

گزارش نویس «اعتماد» همچنین از محرمانه شدن آمار خودکشی از سال ۱۳۹۹ خبر داده بود.

کارشناسان بر این باورند با تشدید بحران اقتصادی و به خطر افتادن معیشت خانوارها خودکشی در کشور شتاب بیشتری به خود گرفته است و از همین رو دستگاه‌های امنیتی مانع انتشار آمار این حوزه شده‌اند.

بر مبنای «کنوانسیون حقوق کودک» هر فرد «زیر ۱۸ سال» کودک محسوب می‌شود و بر پایه تعریف سازمان جهانی بهداشت، «کودک‌آزاری» عبارت است از «هرگونه بدرفتاری» فیزیکی یا عاطفی، سوءاستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار، که «منجر به آسیب واقعی یا احتمالی» به سلامت، بقا، رشد یا کرامت کودک در زمینه روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود.

برنامه «اورژانس اجتماعی» در ایران، بنا بر ادعای سازمان بهزیستی جمهوری اسلامی، تلفیقی از مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳)، تیم سیار اورژانس اجتماعی (خدمات اجتماعی سیار) و پایگاه اورژانس اجتماعی (پایگاههای خدمات اجتماعی) است.

XS
SM
MD
LG