لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

محسن چاووشی و محسن نامجو بازداشت مهدی یراحی را محکوم کردند: مبارز تویی


مهدی یراحی محسن یگانه و محسن نامجو
مهدی یراحی محسن یگانه و محسن نامجو

محسن چاووشی و محسن نامجو دو خواننده در ایران و خارج از ایران در واکنش به بازداشت مهدی یراحی خواننده، واکنش نشان دادند و این بازداشت را محکوم کردند.

محسن چاووشی در حساب اینستاگرام خود ضمن انتشار عکسی از یراحی نوشت: تصویری که از به‌اصطلاح دستگیری پسر شریف خوزستان و ایران منتشر می‌کنید و به‌عمد دست‌به‌دست می‌گردانید، سندی‌ست محکم بر مظلومیت خوزستان و فرزندان‌اش که از هشتاد میلیون نفر بیشترند... مهدی را به شرافت، قلب پاک و دستِ درست و‌ دغدغه‌مندش می‌شناسم و به‌شدت محکوم می‌کنم چنین برخوردهایی را با یک هنرمند درجه یک که هزینه‌ها می‌کند برای آرمان و باورش. مگر شاعر، نوازنده، خواننده و در نهایت هنرمند چه خطری می‌تواند برای شما داشته باشد که هراس می‌کنید. چرا شما نتوانسته‌اید تاثیرگذار باشید با این‌ همه هزینه و این‌ همه بریز و بپاش و...

استوری محسن نامجو درباره مهدی یراحی
استوری محسن نامجو درباره مهدی یراحی

همچنین محسن نامجو نیز روز سه‌شنبه در استوری اینستاگرام خود به بازداشت یراحی واکنش نشان داد و نوشت «مبارز تویی». او در ادامه پست خود از فعالان، اپوزیسیون و رسانه‌ها انتقاد کرد.

هفته گذشته، در ابتدای شهریورماه اثر جدیدی از مهدی یراحی با نام «روسری‌تو» در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس جمهوری اسلامی و در حمایت از نافرمانی مدنی زنان ایران علیه حجاب اجباری منتشر شد که واکنش‌های فراوانی داشت؛ پیشتر نیز سعید محمدی این ترانه را با تنظیم دیگری اجرا کرده بود.

اندکی پس از انتشار این اثر اعتراضی، مقامات جمهوری اسلامی مهدی یراحی را تهدید به «برخورد قضایی» کردند، هر چند این خواننده با انتشار پیامی در حساب شخصی خود در پیام‌رسان ایکس (توییتر) با به استفاده از هشتگ «#مهسا_امینی»، نوشت: «گریه نکن، من کابوس این قاضی‌ام.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز دوشنبه شش شهریور خبر بازداشت مهدی یراحی را منتشر کرد.

ساعاتی بعد هم یک کانال تلگرامی عکس‌هایی از او را هنگام بازداشت منتشر کرد. (صدای آمریکا قصد ندارد این عکسها را باز نشر کند.)

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در زمان بازداشت متهمان مالی از افشای نام کامل آنها خودداری می‌کند اما درباره متهمان سیاسی این قاعده را رعایت نمی‌کند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان سیاسی همچون حسین رونقی در واکنش به اقدام رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی که تصاویری از لحظه بازداشت این خواننده را برای تضعیف وجه عمومی او منتشر کرده بودند، اقدام به انتشار تصاویر دیگری همراه با خبر و مطالب مرتبط با او کردند.

در همین راستا، محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه هم که به تازگی از ادامه تدریس منع شده، در حساب کاربری ایکس خود در واکنش به اقدام رسانه‌های حامی حکومت، نوشته است: منتشرکننده عکس #مهدی_یراحی به استناد ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری مجرم است؛ جرم افشای اسرار شغلی و حرفه‌ای.الآن جرم وی دقیقاً چیست که استحقاق جلب بدون احضار را دارد؟قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، نسخ شده است و خبر نداریم؟

بازداشت یراحی با واکنش بسیاری از فعالان فرهنگی، هنری و سیاسی روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG