لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۹

گاردين: برنامه صلح چاوز برای ليبی قيمت نفت خام را تقليل داد


گاردين: برنامه صلح چاوز برای ليبی قيمت نفت خام را تقليل داد
گاردين: برنامه صلح چاوز برای ليبی قيمت نفت خام را تقليل داد

فعاليت های مشکوک سوريه در زمينه برنامه هسته ای عنوان مقاله روز پنجشنبه واشنگتن تايمز بود. درمقاله آمده است دولت اوباما و آژانس بين المللی انرژی اتمی از سوريه خواسته اند تاسيسات فراوری اورانيوم آن کشور را به بازرسان آژانس نشان بدهد. همچنين دو مکان ديگر که به طور مخفيانه در زمينه توليد بمب اتمی فعاليت داشته اند در اختيار بازرسی آژانس قرار بگيرد. اين روزنامه می افزايد از سال ۲۰۰۷ که تاسيسات مخفی هسته ای کبار سوريه هدف بمباران اسراييلی ها قرار گرفت دستگاههای اطلاعاتی غرب برآنند که تاسيسات مرج السلطان در حومه دمشق دست اندرکار توليد مخفيانه مواد مورد نياز درساخت بمب اتمی باشد. برآوردهای تازه نشان از گسترش فعاليتهای هسته ای سوريه به طور مخفيانه دارد.

روزنامه گاردين چاپ لندن از پائين آمدن قيمت نفت خام در بازارها ی جهانی با توجه به انتشار برنامه صلح در ليبی می نويسد روز پنجشنبه هربشکه نفت دربازارهای جهانی ۳ دلار نسبت به روز پيش کاهش داشت. روزنامه به چاپ عکس يک مرد مسلح مخالف قذافی در کنار پالايشگاه بريغا درشمال خاوری ليبی می نويسد هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا و دوست نزديک سرهنگ قذافی برنامه ايجاد يک هيات بين المللی صلح را برای ميانجيگری در بحران خونين اين کشور ارائه کرده و همين چشم انداز صلح موجب کاهش قيمت نفت شده است که در پرتو بحران ليبی از هربشکه صد دلار بالاتر رفته است.

روزنامه وال استريت جورنال از اقدام دولت هند در بازپرداخت بدهی خود به دولت ايران بابت نفت خريداری شده از جمهوری اسلامی پرداخته و می نويسد ازماه دسامبر سال پيش دهلی نو و تهران درحال گفتگو به منظور حل مشکل پرداخت پول نفت خريداری شده از ايران بودند چون بانک مرکزی هند محدوديتهايی را برای معامله با ايران مقرر کرده است. روزنامه می افزايد اکنون راه برای بازپرداخت بدهی هند به شرکت ملی نفت ايران هموار شده است.

نيويورک تايمز با اشاره به ناآرامی ها درسراسر خاورميانه می نويسد هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه به کميته تخصيص سنای آمريکا گفت تهران مستقيم يا غيرمستقيم ضمن تلاش به منظور تماس با گروههای مخالف درمصر، يمن و بحرين می کوشد بر رويدادهای اين کشورها تاثير بگذارد وآنها را شکل بدهد. روزنامه می افزايد پليس روز سه شنبه با استفاده از باتون و پرتاب گاز اشک آور تلاش کرد اعتراض کنندگانی را که خواستار آزادی رهبران جنبش مخالف بودند پراکنده سازد. نيويورک تايمز می افزايد درگيری روز سه شنبه بزرگترين درگيری پليس با مردم از زمان ازسرگرفته شدن تظاهرات اعتراضی درخيابانها از دوهفته پيش بوده است.

XS
SM
MD
LG