لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

پیش درآمد نمایشگاه CES؛ ویژه روز خبرنگار


رونمایی ساعت مچی هوشمند سامسونگ به نام "گیر۲" در نمایشگاه CES در لاس وگاس
رونمایی ساعت مچی هوشمند سامسونگ به نام "گیر۲" در نمایشگاه CES در لاس وگاس

روز قبل از گشوده شدن درهای نمایشگاه ابزار الکترونیکی مصرفی بروی بازدیدکنندگان، خبرنگارها امکان این را داشتند که با شرکت در کنفرانسهای خبری متعدد، از آنچه در این نمایشگاه پیش رو خواهد بود مطلع شوند. از تمهای سال پیش رو گرفته تا جدیدترین محصولات شرکتهای بزرگ دنیای فناوری، روز خبرنگارها پر بود از اخبار هیجان انگیز برای علاقمندان به فناوری.

دکتر شاون دوبواک، اقتصاددان ارشد اتحادیه فناوری های مصرفی، سازمان برگزار کننده سی ئی اس (CES)، در مورد تمهای پیش رو در سال ۲۰۱۶ گفت: "آنچه در سالهای اخیر شاهد آن بوده ایم، تغییر طرز فکر سازندگان فناوری است. پیشتر فناوری هایی ارائه میشد که قابلیت ساخت آنرا داشتیم اما حالا فناوری هایی تولید میشوند که میتوانند زندگی ما را بهبود ببخشند. یعنی حالا کارایی مهمتر از توانایی است."

این اقتصاددان همچنین به ارزان شدن حسگرها اشاره کرد و اینکه این ارزانی باعث شده فناوری های مختلف با استفاده از حسگرها مدام به بررسی رفتار کاربر و محیط اطراف او بپردازند. دیگر تمهای امسال، بلوغ فناوریهای در شرف تکوین از جمله پهپادها، واقعیت مجازی، تلویزیونهای فرا وضوح بالا، و ابزار متصل به اینترنت است. و در نهایت، آنچه در سال پیش رو مهم خواهد بود، پیشرفت نرم افزارها در درک رفتار و تشخیص گفتار کاربر است، پیشرفتی که میتواند به رابطه بهتر انسان و فناوری کمک کند.

ریچل گرین هورن، سخنگوی اتحادیه فناوریهای مصرفی در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت بازار فناوریهای مصرفی در سال پیش رو ۲۸۷ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت که میزان زیادی از آن به فناوری های متصل به اینترنت مربوط خواهد بود.

شرکت پاناسونیک در کنفرانس خبری اش از یک بستر نرم افزاری به نام "اورا" پرده برداشت که نوعی سیستم عامل مخصوص خانه های هوشمند و کنترل ابزار خانگی متصل به اینترنت است. علاوه بر پاناسونیک، شرکتهای کوچکتری هم چنین نرم افزارهایی را وارد بازار کردند.

شرکت خودروسازی مرموز فارادی فیوچر، که بدون سابقه ای در عرصه خودروسازی وارد بازار شد، از خودروی کانسپتی بنام FFZERO1 پرده برداشت. این خودروی کانسپت برقی در اصل یک بستر پویا برای تولید انواع خودروهای برقی است. خودروی FFZERO1 دارای قدرتی معادل هزار اسب بخار است و دارای چهره ای شبیه فیلم های علمی تخیلی است.

شرکت سامسونگ از چند محصول پرده برداشت. از نازکترین تبلت دوگانه ۱۰ اینچی که تنها شش و سه دهم میلیمتر ضخامت دارد، تا یخچال های هوشمندی که در خانه های متصل به اینترنت بکار خواهد رفت. این شرکت از دو مدل ساعت مچی هوشمند خود به نام "گیر۲" هم رونمایی کرد.

فناوری های جدید به کنار، آنچه شاید در نمایشگاه CES امسال کمی با سالهای پیش تفاوت داشته باشد، حضور پررنگ پلیس امنیتی و سگ های ضد بمب است. به دلیل حملات تروریستی اخیر در پاریس و بالا رفتن میزان تهدیدهای امنیتی، تدابیر امنیتی شدیدی در این نمایشگاه بسیار شلوغ به اجرا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG