لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

در نمایشگاه "ابزار الکترونیکی مصرفی" چه خواهید دید


پهپادها یکی از عمده تریت فناوریهای بنمایش گذاشته شده در سی ئی اس امسال اند.
پهپادها یکی از عمده تریت فناوریهای بنمایش گذاشته شده در سی ئی اس امسال اند.

نمایشگاه سی ئی اس، بزرگترین نمایشگاه ابزار الکترونیکی مصرفی از شانزدهم دی ماه در لاس وگاس آمریکا رسما آغاز به کار می کند؛ اما در روز قبل از آغاز این نمایشگاه که روز خبرنگار نام دارد، نشست های خبری متعددی مختص خبرنگارها برگزار می‌شود که در آنها از آنچه در نمایشگاه امسال رونمایی خواهد شد صحبت می‌شود.

پیش از این نشست های خبری هم غرفه دارهای بزرگ، به تدریج اطلاعات کمی را در مورد محصولات پیش رو فاش می کنند تا به هیجان این نمایشگاه اضافه کنند. حال پرسشی که مطرح می شود این است که نمایشگاه امسال چه در چنته خواهد داشت؟

گوشی های موبایل

با این که شرکت های تولیدکننده گوشی های موبایل شاید محصولات اصلی خود را تا ماه آینده در نمایشگاه موبایل بارسلون در اسپانیا نمایان نکنند، سی ئی اس بدون شک شاهد معرفی انواع گوشی های هوشمند از شرکت های بزرگ و کوچک خواهد بود. حداقل انتظار می رود سامسونگ از گوشی گالاکسی A9 پرده برداری کند و ال جی از گوشی جی فلکس 2.

ابزارکهای پوشیدنی

یکی از داغ ترین دسته های محصولاتی که در سی ئی اس معرفی خواهند شد محصولات یا ابزارکهای پوشیدنی خواهند بود؛ از لباس های هوشمند گرفته تا قرصی که با بلعیدن آن، می توان دمای بدن را از داخل بررسی کرد! سامسونگ هم قرار است نوعی کمربند هوشمند را راهی بازار کند!

محصولات صوتی تصویری

آنچه مشخص است، معرفی محصولات صوتی تصویری متعدد در نمایشگاه امسال است، از تلویزیون های بزرگ و اولترا اچ دی گرفته تا هدفون های با کیفیت بسیار بالا. نمایشگاه سی ئی اس همیشه به یکی از بزرگترین سالن های معرفی چنین محصولاتی تبدیل می شود.

انتظار می رود بلندگوهای بی سیم، و تلویزیون های سه بعدی که نیاز به عینک ندارند، از جذابیت های این نمایشگاه باشند. شایعاتی هم در مورد ورود نسل جدیدی از تلویزیون های وضوح بالا یا اچ دی معروف به 8K وجود دارد، تلویزیون هایی که دو برابر تلویزیون های اولترا اچ دی یا 4K کیفیت خواهند داشت.

پهپادها

این دستگاه های پرنده دو سالی است که توجه بازدیدکنندگان را بخود جلب کرده اند. اما بنظر می رسد بالاخره در نمایشگاه امسال این پهپادها به بلوغ فنی نزدیک شده باشند. بخش بزرگی از نمایشگاه امسال به این پهپادها اختصاص خواهد داشت، از پهپادهای اندازه کف دست گرفته، تا پهپادهای صنعتی خودپرواز! با ورود فناوری های جانبی چون واقعیت مجازی و ویدیوی ۳۶۰ درجه، انتظار می رود استفاده های خلاقانه از پهپادها هم وارد عرصه جدیدی شود.

رباتها

با پیشرفت هوش مصنوعی، صنعت ربات سازی هم آرام آرام وارد زندگی روزمره مردم شده. در نمایشگاه امسال هم این روند ادامه خواهد داشت و شاهد رباتهای خانگی و بخصوص آموزشی خواهیم بود. رباتهایی که به اینترنت متصل اند و با استفاده از قدرت پردازشی ابرکامپیوترهایی چون واتسون شرکت آی بی ام، به یک معلم خصوص برای آموزش کودکان تبدیل شده اند و یا رباتهایی که می توانند نقش حیوان خانگی را ایفا کنند.

صنعت خودروسازی

این صنعت نیز در دو سال گذشته شاهد حضور پررنگ تر در نمایشگاه سی ئی اس بوده. سال گذشته شرکت های "ب ام و" و "آ او دی" آلمان خودروهای خودران خود را معرفی کردند. با وجودی که یکی از بزرگترین نمایشگاه های خودرو در جهان هفته بعد از سی ئی اس برگزار خواهد شد، امسال هم شاهد معرفی خودروهای "خودران" بیشتری در سی ئی اس خواهیم بود که نشان دهنده آینده این صنعت در کشورهای پیشرفته است. بسیاری در انتظار شرکت مرموزی به نام فارادی هستند که قرار است برای اولین بار از محصول خود که حدس زده میشود یک خودروی تمام برقی باشد پرده بردای کند.

ابزار خانگی متصل به اینترنت و خانه های هوشمند

خانه های هوشمند یکی از تمهای اصلی نمایشگاه سی ئی اس امسال هستند که یک سالن ویژه را به خود اختصاص داده اند. از نرم افزارهایی که شبیه سیستم عامل خانه عمل می کنند تا انواع ابزار جانبی که به چنین سیستم های عاملی متصل می شوند و به کاربر اجازه می دهند آنها را کنترل کند.

واقعیت مجازی

این فناوری هنوز به بلوغ لازم نرسیده ولی به دلیل پتانسیل ایجاد تحول در طریقه ارتباط انسان با رسانه، مورد توجه بسیاری قرار گرفته. بیشتر چشم ها به سوی عینک مجازی آکولوس ریفت است که قرار است امسال وارد بازار شود. البته شرکت های بزرگی چون سامسونگ هم عینک های واقعیت مجازی خود را که با گوشی های سامسونگ سازگاری دارد نیز وارد بازار خواهند کرد. محصولات جانبی واقعیت مجازی هم در نمایشگاه امسال پربیننده خواهند بود.

چاپگرهای سه بعدی

چالش اصلی ورود قدرتمند چاپگرهای سه بعدی به بازار مصرفی و نه صنعتی، قیمت بالای این نوع چاپگرها بوده. به همین دلیل بسیاری از شرکت های ارائه دهنده چنین چاپگرهایی در نمایشگاه ابزار الکترونیکی مصرفی، سعی در معرفی محصولات ارزان قیمت و حتی زیر ۳۰۰ دلار دارند. چاپگرهای سه بعدی هم در نمایشگاه سی ئی اس سالن مخصوص خود را خواهند داشت که نشاندهنده محبوبیت آنهاست.

با وجودی که محصولات ذکر شده محصولات اصلی هستند که در نمایشگاه امسال از آنها رونمایی خواهد شد، فناوری های نوین زیاد دیگری نیز هستند که برای نخستین بار در سی ئی اس به علاقه مندان معرفی خواهند شد. نمایشگاه سی ئی اس تا شنبه نوزدهم دی ماه ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG