لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

روز دوم نمایشگاه محصولات الکترونیک ۲۰۱۷؛ خودروهای هوشمند و خودران


روز دوم نمایشگاه محصولات الکترونیک موسوم به سی‌ای‌اس در شهر لاس‌وگاس در ایالت نوادا روز جمعه نیز ادامه یافت. در پنجاهمین سال این نمایشگاه، آخرین و جالب ترین فناوری های دنیای الکترونیک به نمایش گذاشته شده اند، محصولاتی که تا به کنون تنها از رسانه ها سرنخی از آنها بدست علاقه مندان رسیده است.

گری شاپیرو، مدیر عامل سازمان فناوری های مصرفی، در سخنرانی افتتاحیه نمایشگاه امسال تأکید کرد که نمایشگاه سال جاری بزرگترین نمایشگاه سی‌ای‌اس طی پنجاه سال اخیر بوده است.

خودروهای هوشمند و خودران

خودروهای هوشمند یا خودران از عمده جذابیت های نمایشگاه محصولات الکترونیک امسال است. اما آنچه خودروهای هوشمند امسال را از سال های گذشته این نمایشگاه مجزا کرده، قابلیت های جدید این خودروها در روبرویی و واکنش مناسبت به شرایط پیچیده و غیرقابل پیشبینی جاده ها و خیابان هاست. به عبارتی دیگر، تعامل لحظه به لحظه خودروهای هوشمند با محیط اطراف و تغییرات ناگهانی این محیط ویژگی است که در نمایشگاه های سال های پیش به چشم نمی خورد.

خودرو هوشمند محصول شرکت بی ام دبلیو
خودرو هوشمند محصول شرکت بی ام دبلیو

خودروهای هوشمند جدید می توانند کوچک ترین و آنی ترین حرکات خودروهای اطراف را محاسبه کرده و حرکت خود را بر اساس آنها تنظیم کنند.

این ویژگی بخصوص در شرایط اضطراری از قبیل حضور پلیس و آمبولانس در جاده نقشی مهم ایفا خواهد کرد. این خودروها همچنین اطلاعات درباره آب و هوا و جاده را هر لحظه دریافت کرده و پیشروی خود را بر اساس این اطلاعات تنظیم می کنند تا از تصادف و دیگر سوانح احتمالی در جاده خودداری کنند.

صنعت پهباد

پهبادها در نمایشگاه امسال بخش گسترده ای از یک سالن بزرگ را به خود اختصاص داده اند. پهبادهای جدید که بیشتر به منظور فیلمبرداری و نقل و انتقال کالاهای کوچک بکار می روند، از وزن کمتر ولی کیفیت و سرعت بالاتر برخوردار هستند.

یکی از پهبادهای بسیار جالبی که در نمایشگاه امسال ارائه شده پهبادی تک سرنشین به نام Ehang184 است که می تواند با یا بدون حضور سرنشین در داخل آن و بواسطه اپلیکشین تلفن همراه هدایت شود. این پهباد چیزی بین پهباد بدون سرنشین و هلیکوپتری کوچک است. هنوز تاریخ دقیق آمادگی این محصول برای فروش عمده در بازار مشخص نشده است، اما به گفته سخنگوی این شرکت، قیمت فروش این پهباد حدود سیصد هزار دلار آمریکا تخمین زده شده است.

پهباد تک سرنشین
پهباد تک سرنشین

خانه های هوشمند

خانه های هوشمند نیز از مواردی بود که در چندین غرفه نمایشگاه محصولات الکترونیک امسال به نمایش گذاشته شدند. اما خانه هوشمند یا «اسمارت هوم» چیست؟

مدلی از یک خانه هوشمند
مدلی از یک خانه هوشمند

در خانه های هوشمند، تمام مؤلفه های الکترونیک خانه، از جمله وسایل آشپزخانه، ماشین لباسشویی، سیستم تهویه، و سیستم های صوتی و تصویری خانه، و همچنین روشنایی خانه به یک واحد مرکزی متصل هستند که می توان آنرا با یک اپلیکیشن تلفن همراه و از راه دور کنترل کرد.

ویژگی این خانه های هوشمند این است که در آنها می توان ابعاد مختلف خانه را کاملا تحت کنترل داشت و مصرف انرژی در آنها را به حداقل رساند.

دومین روز نمایشگاه محصولات الکترونیکی CES - یخچال و ماشین و ربات برای زندگی راحت‌تر

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG