لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

کاهش خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا


بانک مرکزی آمریکا می گوید ده میلیارد دلار دیگر از میزان خرید ماهانه اوراق قرضه خواهد کاست.

بانک مرکزی اعلام کرده که این سیاست را در پی آن اتخاذ می کند که به رغم کاهش کمتر از انتظار بیکاری، اقتصاد آمریکا در حال قوت گرفتن است.

بانک مرکزی روز چهارشنبه ۲۹ ژانویه خبر کاهش میزان خرید ماهانه اوراق قرضه را اعلام کرد و افزود که به جای ۷۵ میلیارد دلار که مبلغ خرید اوراق قرضه طی ماه جاری میلادی (ژانویه) بوده، طی ماه آینده (فوریه) قصد دارد مبلغ خرید این اوراق را به ۶۵ میلیارد دلار برساند.

اما به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، بسیاری از سرمایه داران به خرید اوراق قرضه توسط دولت عادت کرده اند و اکنون برایشان دشوار است که به این خرید وابسته نباشند.

دیوید سانتسچی، تحلیلگر بازار سرمایه، طی گفت و گویی با صدای آمریکا به کندی رشد و رونق بازارهای جهانی اشاره کرد و این امر را به ویژه در مورد بازارهایی که نرخ بهره بالا دارند، صادق دانست. از جمله این بازارها، بازار ترکیه است.

اندرو برنز، اقتصاددان، می گوید رونق بزرگترین اقتصاد جهان (آمریکا) معادل امید رونق یافتن بازارهای جهانی است.

وزارت خزانه داری آمریکا تصمیم تازه خود در خصوص میزان خرید اوراق قرضه را در پایان نشست دو روزه ای که روز چهارشنبه ۲۹ ژانویه خاتمه یافت، اعلام کرد.

گفتنی است که این نشست، آخرین نشست رسمی بود که بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، با این سمت، در آن شرکت داشت. جانت یلن، معاون رئیس بانک مرکزی آمریکا، از اول فوریه جانشین آقای برنانکی می شود و کار خود را در مسند ریاست بانک مرکزی رسما آغاز می کند.
XS
SM
MD
LG